Yurtdışından Gelen Cihazlara Ek Ücret Tarifesi

Değerli teknoloji sever arkadaşlar, herkesi ilgilendiren bir haber ile karşınızdayım. Eminim ki yurtdışındaki akrabalarınız Türkiye’ye gelirken bazı siparişler verirsiniz.  Özellikle de yurt dışından elektronik cihaz sipariş edenler için bu teknoloji haberi önemli olacaktır..

Artık cep telefonu, bilgisayar, tablet, televizyon ve benzeri elektronik eşyaları alırken bir kez daha düşünmeniz gerekecek. Çünkü yurtdışından elektronik eşya aldığınızda, o eşya ülkemize girerken bandrol ücreti ödeyeceksiniz.

Yurtdışından satın alınan elektronik cihazlara ek ücret tarifesi geliyor. Yurtdışından gelirken getireceğiniz   yada birilerine getirtmeyi  düşündüğünüz elektronik cihazlar varsa, bunların size maliyeti biraz daha fazla olacak. Alacağınız elektronik cihazın türüne göre( tv, telefon, bilgisayar) ek vergi alıncak. Resmi Gazete’de bugün yayınlanan bilgilere göre, bundan sonra yurtdışından alımı yapılacak elektronik cihazlardan ek ücret alınıyor. Aranızda” tüh geç kaldık” sözlerini söyleyenleri duyar gibiyim. Eğer böyle bir planınız varsa bir kez daha düşünün. Bakalım hangi cihaza nasıl  vergi alınacakmış.

  • Televizyonlarda, 51-148 ekran arasında 10 Euro ile 80 Euro arası ek bandrol ücreti alıncak.
  • Cep telefonları için 20 euro’luk ek ücret
  • Tabletlerden 10 Euro
  • MP3 ve MP4 cihazlarından 7 Euro ek tarife
  • Otomobil radyo sistemlerinden 1 Euro bandrol ücreti
  • Ekranlı video oynatıcılarından da 15’er Euro ek ücretler alıncak.

Bu yeni düzenlemeden sonra yurtdışından ürün getirdiğinizde,, söz konusu cihaza göre ek ücret ödenecek. Bu arada 22 Aralık’ta açıklanan benzer bir karar da sizi ilgilendirecektir. Yurtdışından internet üzerinden yapacağınız alışverişlerde, gümrüksüz alışveriş için söz konusu fiyat sınırı düşürüldü. Şöyleki eskiden 75 Euro’ya kadar olan alışverişlerden ek ücret alınmıyordu. Ancak yeni düzenlemede bu sınır 30 Euro oldu.

Her türlü teknoloji haberleri hakkında bilgi sahibi olmak için bizi takip etmenizi öneriyorum. Güncel teknoloji gelişmelerini sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.