Yerli Arama Motoru “Geliyoo”

Merhaba sevgili arkadaşlar, güzel bir teknoloji haberi ile daha karşınızdayım. Uzun süredir üzerinde çalışılan proje, test edilmeye başlandı. Google’a alternatif bir arama motoru olan Geliyoo, iki mühendis tarafından test yayını olarak online hizmete açıldı.

Yaklaşık 10 yıldır üzerinde çalışılan yerli ve milli arama motoru oldukça merak ediliyordu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yerli bir arama motorunun geliştirilmesinin önemine vurgu yapmıştı. Bakanın bu sözleri büyük bir yankı uyandırırken, yerli arama motorunun nasıl olacağı merak konusu olmuştu. 10 yıldır bunun üzerinde çalışma yapan mühendisler Hakan Atabaş ve Fatih Arslan, yerli ve milli arama motoru Geliyoo’u geliştirdi. Bu arama motoru, www.geliyoo.com sitesinden online olarak hizmet verecek.

Yıllardır bu çalışma üzerinde büyük emek sarfeden mühendisler, aynı zamanda 10 milyon TL gibi bir parayı da harcamak zorunda kalmışlar. Bu kadar masraflı olmasının sebeplerinden biri de, her ince ayrıntısına kadar iyice düşünüp, ona göre haraket etmeleri olmuş. Yayına açıldığı günden itibaren hızlı bir şekilde yükselen Geliyoo.com, 2018 yılında 3 milyon kullanıcı hedefliyor. Bu yaklaşık yüzde 7’lik bir kullanım oranı demek…

Başka birçok özelliği bulunan yerli ve milli arama motoru mühendisleri  Atabaş ve Arslan, bu arama motorunu yayına açma talebinde bulunduklarını ve bu güce, bilgi ve tecrübeye sahip olduklarını söyleyerek, yetkililere çağrıda bulundu. Kuruculardan Fatih Arslan, zorlu bir isim gibi gözükse de Türkçe’de en çok kullanılan gelmek fiilinden türeyen geliyor kelimesini, yaygın olarak kullanılan geliyoo şeklinde düşünerek, bu isme karar verdiklerini belirtti. Aynı zamanda, ilk Türk internet tarayıcısı olan Geliyoo Browser çalışmalarının da tamamlanmak üzere olduğunu ve 2018 ilk çeyreğine yetiştirmeye çalışacaklarını söyledi.

Umuyoruz tamamlanır, böylece yerli ve milli bir internet tarayıcısı kullanırız ve Google gibi kaliteli olur. Bu gibi teknoloji çalışılmalarının desteklenmesini temenni ediyoruz. Sizden de bizi takip etmenizi rica ediyoruz. Böylece tüm teknoloji haberleri bizim aracılığımızla sizlere ulaşsın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.