WhatsApp’ın Görüntülü Konuşma Özelliğindeki Tehlike

Merhaba sevgili teknoloji severler,

Bugün biraz WhatsApp’ın yeni özelliği hakkında konuşalım istedim. Biliyorsunuz epey uzun zamandır beklenen bir özellik olan görüntülü konuşma özelliği sonunda WhatsApp’a geldi. Kullanıcılarının yoğun talep ve isteklerine sonunda cevap veren bu uygulamanın yazılımcısı arkadaşlar sağ olsunlar WhatsApp kullanıcılarını görüntülü konuşma ile buluşturdular. Uygulama bu müjdeli haberi geçtiğimiz hafta resmi blogundan haber verdi.

Şimdi konu başlığımıza gelecek olursak; WhatsApp’a gelen yeni özellik ile bunu kullanan kullanıcılar için ne gibi bir tehlike oluşturduğundan bahsedelim biraz da. Her zaman hazırda bekleyen teknoloji dolandırıcıları harekete geçti arkadaşlar. Şimdi bu kısma çok dikkat edin.

Yukarıda WhatsApp’ın bu özelliğini milyonlarca kullanıcının uzun zamandır beklediğinden bahsetmiştik. Bunu bilen teknoloji dolandırıcıları ekledikleri kişilere birer link gönderiyorlar. Sözde bu linke tıklandığında WhatsApp görüntülü konuşma özelliği içeren uygulama sürümünün indirileceğini söylüyorlar. Buna inanan kullanıcılar linke tıkladığı takdirde de aynı WhatsAppp’ın resmi sitesine benzer ve aslından ayırt edemeyecekleri bir site ile karşılaşıyorlar ve indirme işlemi başlamış oluyor. Tabii ki bu indirme tamamen bir kandırmaca arkadaşlar…

Bu mesaja inanıp da siteye giren her kullanıcı telefonlarına virüs yüklenmesine izin vermiş oluyor. Bu yöntemin siber hırsızlık amacıyla kullanılmak üzere tasarlanmış olduğuna dikkat çeken siber güvenlik uzmanları konu hakkında hepimizi uyarıyor.

Aman dikkat! Siz de eğer WhatsApp’ın görüntülü konuşma özelliğini bekleyene ve sonunda geldi diye sevinenlerdenseniz kesinlikle uygulama üzerinden gelen mesajlara itibar etmeyin. O mesajla gelen link tehlike saçıyor arkadaşlar. Başınıza olmadık işler açılır. Bu yüzden de uygulamadaki bu güncellemeyi indirmek istiyorsanız lütfen normal yoldan WhatsApp güncellemesi alın.

Benden söylemesi, sonra uyarmadı demeyin…

whatsappin-goruntulu-konusma-ozelligindeki-tehlike

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.