VPN Servislerindeki Büyük Tehlikeler

Merhaba değerli teknoloji meraklıları, birçok kişiyi ilgilendiren önemli bir gelişme ile sizlerle birlikteyim. İnternet kullanıcıları, bazı yasakları aşmak için VPN uygulamalarından faydalanmaktadır. Ancak bu uygulamaların faydası olduğu gibi, çok sayıda tehlikesi de mevcuttur.

VPN olarak bilinen ağlar ve yaptıklarıyla ilgili pek çok yanlış bilgi var. Gizliliği belli bir dereceye kadar saklayacak olsa da, tamamen görünmez olmanızı sağlama iddiası büyük bir yanlıştır. Yeni Güney Galler Üniversitesi ve UC Berkley ile ortaklaşa yürütülen bir çalışma ile ilgili bilgiler, kamuoyu ile paylaşıldı. Commonwealth Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Örgütü (CSIRO), bu ilginç detayları paylaştı.

Söz konusu bilgilerde, Android temelli akıllı cihazlar baz alındı. VPN risk analizi konusunda ortaya çıkan detayların bir kısmını şöyle sıralayabiliriz:

  • Kullanıcıların yaklaşık %18’inin veri akışı şifrelenmiyor.
  • Kullanıcıların yaklaşık %84’ünün kullanım trafiği başkalarına sızdırılıyor.
  • Kullanıcıların yaklaşık %66’sı üçüncü kişilerle uğraşmak zorunda kalıyor.
  • Kullanıcıların yaklaşık %38’i kötü niyetli yazılımların kurbanı oluyor.
  • Kullanıcıların yaklaşık %80’inden fazlası, kullanıcı hesapları ve SMS gibi hassas verilerini, istemeden ele veriyor.
  • Bu bulgulara dayanılarak, uygulamaların %80’inden fazlası kötü amaçlı yazılıma sahip ve %40’lık veri şifrelenmemiş durumda.

VPN kullanıcıları için önemli bir uyarı olacağını düşünüyoruz. Eğer siz de herhangi bir VPN uygulaması kullanıyorsanız, bu paylaşılan bulgulara dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca teknoloji haberleri konusunda detaylı bilgiye sahip olmak için, bizi takip etmeniz gerekmekte. Başka konularda da bilgi sahibi olmak için sitemizde ayrıntılı bir inceleme yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.