Türkiye’nin İlk 3D Yazıcı Merkezi

Merhaba değerli arkadaşlar, yeni bir teknoloji gelişmesi ile daha karşınızdayım. Gebze Teknik Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi öncülüğünde, bu yıl kurulması planlanan 3D Yazıcı Araştırma ve Uygulama Merkezi için onay verildi. Bu merkez için Kalkınma Bakanlığı da bütçe ayırdı.

İki üniversite öncülüğünde bu yıl kurulmaya başlanacak olan bu merkez, Türkiye açısından bir sanayi devrimi niteliğinde olacak. GTÜ’den yapılan yazılı açıklamada, geleceğin imalat teknolojisinin milli ve yerli hedefler doğrultusunda geliştirilmesi için Gazi Üniversitesi ile ortaklaşa bir çalışma yapmaya hazırlandıkları söylendi. Geleceğin imalat teknolojisi olarak gösterilen bu projenin, 2017 yılı bütçesinde olduğu da belirtildi. Onaylanan bu çalışma 15 Ocak 2017 tarihli resmi gazetede yayımlanmış bulunuyor.

Açıklamanın devamında ise, bu projenin yerli, milli ve katma değeri yüksek üterim için dönüm noktası olduğu vurgulanmış. 2017 yılında kurulacak 3D yazıcı araştırma ve uygulama merkezi, Türkiye açısından çok önemli bir adım olacak.

Projeyle geleceğin imalat teknolojisi olarak nitelendirilen bu alanda Türkiye’nin rekabet gücünün artırılması, ilgili teknolojik gelişmeleri sağlaması ve katma değeri yüksek, özgün ürün ve bilgilerin üretilmesi amaçlanmaktadır. 2017 yılında kurulmaya başlanacak olan bu projenin, yaklaşık 3 yılda tamamlanacağı öngörülüyor. Yani 2020 yılında tamamlanması planlanıyor.

Bakalım bu proje hedeflendiği başarıyı sağlayacak mı? Bu tarz projelerin ve çalışmaların her alanda olmasını ve artmasını umut ediyoruz. Bu proje ile ilgili ve diğer teknoloji haberleri konusunda meydana gelen gelişmeleri bizim aracılığımızla öğrenebilirsiniz. Bunun için bizi takip etmek ve sitemizi sık sık ziyaret etmek olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.