Türk Gençler Hacker Ordusu Kuruyor

Merhaba değerli teknoloji meraklıları, yine beraberiz. Bu sefer ülkemizden bir teknoloji haberi ile karşınızdayım. Hepimizin bildiği gibi son dönemlerde siber saldırılar ağırlık kazanmıştı. Bu saldırılara karşı Türk genç bilişimcilerden oluşan bir ordu kurulmasına karar verildi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bu konuda çalışmalara başladı.

BTK, ekibe giren genç hackerlara 6-10 bin TL arasında maaş verilmesini planlıyor. Siber saldırılara hazırlıklı olmak ve bu saldırıları engellemek amacıyla Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı hazırlanmıştı. Hükümet şimdi de”Beyaz Hacker” ordusuna dahil etmek için, genç bilgisayar dahileri arıyor. Kurum tarafından yapılacak testi geçen bilişimciler, hacker ordusuna dahil olacak olabilecek. BTK, bu bağlamda yapılan başvuruları değerlendirmeye almaya başladı. Üniversiteli gençlerin yoğun ilgi göstermesi beklenen işe alımlar usom@btk.gov.tr adresine yapılacak.

Türkiye’nin siber saldırılara karşı dayanıklılığı artırmada ve terör örgütlerinin siber saldırılarını önlemede genç hackerların desteği de alınacak. Siber saldırıların son bir kaç ayda daha hızlı bir şekilde arttığı gözlenmektedir. Yapılan araştırmalar, son 1 yılda yaklaşık olarak 90 milyon saldırı olduğunu bizlere anlatmaktadır. Türkiye’deki bilgisayarların yaklaşık %45’i siber saldırılara maruz kalmıştır. Sistemi ele geçirilen bilgisayar oranına baktığımızda da ülkemizin dünya dördüncüsü olduğu gözlemlenmektedir.

BTK Başkan’ı Ömer Fatih Sayan, en önemli eksiğin yetişmiş kaliteli insan gücü olduğunu belirtti. Ayrıca yapılan siber saldırılara karşı sabah 8, akşam 5 gibi mücadele yöntemlerinin olmadığını ve 7/24 çalışmayı göze alacak gençleri beklediklerini söyledi.

Siber saldırılara karşı Ulusal Siber Olaylarla Müdahale Birimi ile birlikte özel-kamu kesimi toplam sayıları 528 olan ekipleri her geçen gün artmaktadır. Ancak nitelikli iş gücü konusunda ayn artış gösterilemiyor. Bu açığı kapatmak için, BTK çalışmalarını sürdürüyor.

Etrafınızda bu tarz insanlar varsa, onları bilgilendirebilirsiniz. Bu konuyla yada diğer teknoloji haberleri konusunda bir gelişme olduğunda sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Siz de bizi takip ederek güncel teknoloji haberlerini öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.