Tesla’yı Zora Sokan Elektrikli Otomobil Lucid Air

Merhaba sevgili teknoloji haberleri bekleyen arkadaşlar, teknolojinin son dönemde hızlı bir yükselişi var. İlerleyen teknoloji sayesinde Fosil yakıtların bir gün tükenecek olması, sorun olmaktan kurtulacak. Çünkü elektrikli araçların üretimi bu teknoloji ile artık her geçen gün artıyor. Buna örnek bir elektrikli otomobil haberi ile daha karşınızdayım. Kaliforniya merkezli elektrikli otomobil üreticilerinden Lucid Motors, yeni bir lüks sedan otomobili tanıttı. Air ismiyle tanıtılan bu otomobil, Tesla’yı oldukça zorlayacak gibi.

Lucid, hem güç anlamında hem de tasarım anlamında Tesla‘yı oldukça zorlayacak. Kaliforniya merkezli şirketin tanıttığı bu yeni otomobil, tahmini olarak 2018‘de yollara çıkacak. Yanmalı motorlara göre çok daha düşük yer kaplayan, tamamen elektrikle çalışan Air’in motoru, her bir aks üzerine oturan 1000 beygir gücünde. Otomobil çekişini 4 tekerlek üzerinden gerçekleştirmektedir. Saatte 100 kilovat bir batarya ile 300 kilometre menzile ulaşabilmektedir. Ayrıca Air, 2.5 saniyede 60 MHz hıza ulaşmaktadır. Bununla birlikte 6 radar modülüne , 8 kameraya ve trafiği algılayabilen 4 LIDAR sensöre sahiptir.

Görünüşü ile tipik bir sedan kasa otomobili andıran Air, elektrikli güç aktarımına sahiptir. Bu özelliğiyle arka koltuklar, standart sedan otomobillere oranla daha geniştir. Yani bu şu demek; arkada oturacak yolcular rahatlıkla bacak bacak üstüne atabilecek. Normal bir otomobilden baya bir geniş  yani…

Arizona‘nın güney kısmında yer alacak yeni bir üretim tesisi planlanmış. Geçtiğimiz ay bu tesis için eyalet yetkilileriyle bir anlaşma yapılmış. Lucid Motors’un bu yeni canavarında ait görüntüleri  aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Teknoloji ilerlemeye devam ediyor, biz de bu haber gibi tüm teknoloji haberlerini sizlere sunmaya devam ediyoruz. Bizi takip edin ve gündemden haberiniz olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.