Teknolojik Atıklar Dünyayı Mahvediyor

Merhaba teknoloji sever arkadaşlar,

Bugünkü konumuz yeni çıkan bir telefon ya da bir oyunun tanıtımı olmayacak. Bugün sizlere okurken biraz içinizi cızlatacak bir konudan bahsetmek istiyorum. Eski telefon ya da bilgisayarlarımız ne oluyor hiç düşündünüz mü bilmiyorum. Ben düşündüm ve biraz araştırma yaptım. Karşıma çıkan sonuç pek de hoşuma gitmedi açıkçası. Şimdi gelin birlikte bir göz atalım; bizim beğenmeyip attığımız telefon ve bilgisayarların eskilerine neler oluyor, başımıza ne gibi işler açılıyor?

Teknolojinin sürekli gelişmesi sayesinde, neredeyse her dakika yeni bir ürünün piyasaya sürülmesine sebep oluyor. Hangi birini takip edeceğimizi şaşırdığımız yeni telefon ve bilgisayar modelleri satın aldıktan birkaç gün sonra bile eski model haline geliyor artık günümüzde. Ne yazık ki; aramızdan birçok kişi ki bazen ben de bu kişiler gibi davranıyorum; çevremizdeki insanlara gereksiz bir şekilde elimizdeki son model telefonla kendimizi göstermeye, hatta bazen ispatlamaya çalışıyoruz. Bu anlamda teknolojiyi takip etmek çağımızın vebası haline geldi dersem abartmış olmam. Yeni bir telefon modeli ya da evdeki son model bilgisayar bizim bir anlamda statümüz oluyor sanki. Yeni bir ürün çıkınca, eskisi bir anda gözümüzdeki değerini kaybediyor ve o ürüne sahip olmak için varımızı yoğumuzu harcıyoruz.

Peki, eski telefon ve bilgisayarlar ne oluyor? Cevap çok belli, hurdaya çıkıyorlar. Özellikle Apple gibi tanınmış bir marka piyasaya yeni bir ürün sürdüğünde sonuç tam bir kabus olabiliyor. iPhone piyasaya ilk çıktığında sadece Amerika’da 10 milyondan fazla telefonun çöpe atıldığını biliyor muydunuz? Her ne kadar çöpler bir şekilde geri dönüştürülse de bunların tamamı yok edilemiyor. İşe yarar parçalar alındıktan sonra ki; bu da sağlığı tehdit edebilecek durumlara yol açabiliyor; işe yaramaz parçalar yakılıyor. Ancak bu işlemin çıkarttığı gazlar direk atmosfere karışarak soluduğumuz havada zehirli maddelerin çoğalmasına sebep oluyor. Dünyanın dört bir yanında bu tür işlerde ucuz işçi çalıştırılıyor ve o insanlar ne yazık ki; bir süre sonra sağlıklarını bir daha geri kazanmamak üzere kaybediyorlar. Araştırmacıların 2017 yılındaki teknolojik atık sayısının 60 milyona çıkacağını tahmin ettiklerini duyduğumda kendi adıma frene basmaya karar verdim.

Sevgili teknoloji severler sizler de elinizdeki mevcut telefon ve bilgisayarları hurdaya çıkarmadan önce lütfen bir kez daha düşünün.

teknolojik-atiklar-dunyayi-mahvediyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.