Star Wars Teknolojisi Gerçek Oluyor

Merhaba değerli teknoloji meraklıları, yeni bir teknoloji gelişmesi ile sizlerin karşısındayım. Bu seferki haberimiz biraz ilginç, birçoğumuzun bildiği ve takip ettiği bir film olan Star Wars serisinde kullanılan bir teknoloji gerçek oluyor. Bilim insanları, büyük boyutlu lens ve projeksiyon sistemlerine gerek kalmadan yüksek kaliteye sahip üç boyutlu imajları yansıtabilen bir nano-malzeme üretti.

Avustralya Ulusal Üniversitesinden bir grup araştırmacı genç, her biri saç telinden 500 kat daha ince, milyonlarca silikon sütünü birleştirerek ışığı üç boyutlu yansıtabilen nano-malzeme geliştirdiklerini söyledi. Geliştirdikleri teknoloji hakkındaki diğer özellikleri anlatan araştırmacılar, yeni icadın kamera ve projeksiyon teknoloji konusunda çığır açacağını belirtti. Star Wars(Yıldız Savaşları) filmlerinde görmüş olduğumuz hologramlı haberleşme teknolojisi, günlük hayatta da karşımıza çıkabilecek. Gerçek hayatta kullanılması mümkün olan bu teknoloji, bilim insanları tarafından mı kullanılacak? Yoksa bizim hizmetimize de sunulacak mı? Bu sorunun cevabını ilerleyen zamanlarda görebiliriz. Ben habere devam edeyim, siz de okumaya devam edin.

Günlük hayatta karşılaşmak için herhangi bir sorun olmayan bu teknolojide, bu malzeme sonsuz olanaklara kapı açacak. Projenin baş araştırmacısı Sergey Kurk, söz konusu bu icat için “Akıllı telefonlardaki kameraların boyutunun küçültülmesinde kullanılabilecek. Ayrıca uydulardaki kompleks optik sistemlerin ağırlığının azaltılmasında kullanmak da mümkün.” değerlendirmesinde bulundu.

Diğer özelliklerini merak edenler için, araştırma ile ilgili detaylı bilgiler, Optica bilim dergisinde yayımlandı. Diğer teknoloji haberleri konusunda da ayrıntılı bilgiler sitemizde yer almaktadır. Teknolojinin hızla geliştiği bu dönemde, siz de bu hıza ayak uydurmak istiyorsanız bizi takip etmeye devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.