SpaceX Roketleri Yüksek Sıcaklıklara Nasıl Hazırlanıyor

Merhaba sevgili arkadaşlar. Bir teknoloji konusuyla daha karşınızdayız. Bakalım bu sefer nasıl bir  teknoloji haberiyle karşılaşacağız. Teknoloji her ne kadar gelişmiş olsa da insan aklı ve gücü olmadan bir işe yaramıyor diye düşünüyorum, bilmiyorum siz ne düşünürsünüz.

Bilindiği gibi uzaya roket göndermek, söylendiğinden çok zor bir iştir. Peki bu zor süreç pilotlar açısından nasıl geçiyor? Görelim bakalım neler yapıyorlarmış. Çok zor şartlarda çalıştıkları kesin…

Özellikle son aylarda Falcon 9 roketi ile SpaceX dünya yörüngesine pek çok uçuş gerçekleştirdi. Bu uçuşların bazılarında ciddi bir mali kayıp yaşandı. Bunu göz önüne alan SpaceX, roketlerini her türlü koşula uyum sağlayan bir kıvama getirmek için sürekli testler yapıyor. Yoksa mali açıdan büyük sıkıntılar yaşanabilir.

Dünya yörüngesine hatta daha da uzağa fırlatılan roketler, uzay boşluğu sırasında aşırı sıcaklara maruz kalmaktadır. Özellikle de uç kısımlar bu sıcaklıktan etkilenmiştir. Sıcaklık sorununu halletmek ve her konuda sağlam bir roket geliştirmek isteyen SpaceX, roketlerin uç kısımlarına sağlam dayanıklılık testleri uygulamaktadır. Bu testlerden birini şirket kurucusu Elon Musk paylaşmıştır.

Haberimizde ki video da roketlerin nasıl bir teste maruz kaldığını görebilirsiniz. Sıkı bir testten başarılı bir şekilde çıktığı takdirde roketler sıcaklığa dayanıklı hale gelebilir ve böylece uzaya fırlatılabilir. Aksi takdirde daha çok mali kayıp yaşamaya tahammülleri yoktur diye düşünüyorum.

Bakalım SpaceX, roketleri testlerden başarılı bir şekilde geçirebilecek mi?

Sıcaklık testi başarılı olur mu bilmiyorum ama teknoloji haberleri konusunda bir test yapılsa sitemizin başarılı olacağından eminim. Siz de bizimle aynı fikirde olursunuz diye umuyoruz. Daha çok teknoloji haberleriçin bizi takip etmeye devam edin. En güncel ve en doğru haberler bizim aracılığımızla sizlere ulaşmaya devam etsin.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.