Saniyede 4.5 Kilometre Hızla Giden Silah

Merhaba değerli arkadaşlar, bir teknoloji gelişmesi ile sizinle birlikteyim. Gelişen teknoloji, birçok alanda etkisini göstermeye devam ediyor. Bu seferki haberimiz silah teknoloji ile ilgili.  Rusya, elektromanyetik ateşleme sistemi ile her türlü zırhı delebilecek hıza sahip yeni bir silahı başarılı bir şekilde test etti. Test edilen bu silah saniyede 4.5 kilometre hıza ulaşabilecek. Dakikada ve saatteki hızları hesaplamaya kalkanların matematiğinin iyi olmasında fayda var!

Rusya’nın elektromanyetik ateşleme sistemi ile ürettiği bu silah, mermi çıkış hızı ile dünyanın en hızlısı olacak. Rusya’nın başkenti Moskova yakınlarındaki Shatura Enstitüsü’nün yüksek basınç araştırma birimi mühendisleri, patlayıcı ve itici mekanizmalar yerine elektromanyetik güç birikimi ile ateşleme yapan yeni bir silahı test ettiklerini ve bunu başarıyla tamamladıklarını söyledi.

Yeni teknoloji silah, namlusunun içinde her iki tarafta elektromanyetik güç üreten bir kızakla ateşleme yapıyor. Uzmanlar test ettikleri bu silahtan çıkan merminin saniyede 3 kilometre hıza ulaştığını belirtirken, yayınladıkları video bunu ispatlıyor. Söz konusu videoda silahtan ateşlenen 15 gramlık plastik silindirin santimetrelerce kalınlıktaki alüminyum plakayı rahatlıkla delebildiği görülüyor.

Normal konvansiyonel silahlarda söz konusu mermi çıkış hızı, merminin kalibresi, silahın namlu çapı ve içindeki yiv sitlerine bağlı olarak saniyede 330 metre ile bin 800 metre arasında değişebiliyor. Bu hızlar düşünüldüğünde, Ruslar’ın ürettiği bu silah gerçekten de dünyanın bir numarası olacak. Umuyoruz ki üretilen bu silahlar, iyi işlerde kullanılır. Savaştan uzak bir dünya temennisi ile bu silahların iyi amaçlarla kullanılmasını diliyorum. Sizden de bizi takip etmenizi istiyorum. Bizi takip ederek teknoloji haberleri konusunda detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.