Rusya Linkedin’i Yasakladı

Merhaba sevgili teknoloji sever arkadaşlar,

Son teknoloji haberimiz bu kez Rusya’dan geldi. Rusya, iş hayatıyla ilgili bir sosyal paylaşım ağı olan LinkedIn’e erişimi engelleme kararı aldı. Neden böyle bir karar alındığını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin teknoloji severler.

Rusya’daki bilişim teknolojileri, iletişim ve basın organlarını denetleme ajansı Roskomnadzor bir açıklama yaparak LinkedIn sitesine erişimi neden engellediklerini duyurdu. Moskova Şehir Mahkemesi, 10 Kasım’da kamu ve kişisel verilerin korunması amacıyla LinkedIn firması aleyhine açılan bir davayı kabul etmiş ve bu siteye engelleme kararı vermişti. Roskamnadzor’dan yapılan açıklamada ise, LinkedIn sitesi aleyhinde açılan davadaki mahkeme kararırın yürürlüğe girmesini sebep gösterdi ve iş hayatıyla ilgili bu sosyal paylaşım sitesini erişimi yasaklanmış kategorisindeki siteler arasına eklediğini belirtti.

Roskamnadzor Ajans, mahkemeden çıkan erişim engelleme kararıyla birlikte Rusya’daki internet sağlayan firmalardan; ülke genelini kapsayacak şekilde LinkedIn sosyal paylaşım sitesinin engellenmesini istedi. Bu erişim engelleme kararı aslında geçen yıl çıkan bir yasanın da yeniden gündeme gelmesine sebep oldu. Teknoloji sever arkadaşlarım iyi hatırlayacaktır; Moskova yönetimi geçen yıl bir yasa çıkarıp; internet servislerinin Rus vatandaşlarına ait kişisel bilgileri sadece Rusya içindeki veri merkezlerinde saklanmasını zorunlu hale getirmişti.

Uzun lafın kısası, Rusya vatandaşlarına ait hiçbir özel bilginin genel internet ortamında dolaşmasını istemiyor ve bunun için gereken tüm önlemleri de yasal yoldan almaya son hızla devam ediyor. Kişisel bilgilerin internet aracılığıyla herkesin ulaşabileceği bir yerde olmaması adına ben alınan bu kararı doğru bulduğumu belirtmek isterim doğrusu.

Evet, sevgili teknoloji sever arkadaşlarım Rusya LinkedIn’e erişim yasağı getirdi, bakalım internet dünyası önümüzdeki günlerde daha ne gibi gelişmelere gebe kalacak. Yeni teknolojik gelişmelerden dakika dakika haberdar olmak istiyorsanız beni takip etmeye devam edin.

rusya-linkedini-yasakladi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.