Photoshop’ta Sesli Komutlarla Fotoğraf Düzenleme Mümkün Oluyor

Merhaba değerli arkadaşlar, güzel bir teknoloji gelişmesi ile karşınızdayım. Adobe yayınladığı bir video ile, sesli komutlarla fotoğraf düzenlemenin mümkün olabileceğini gösterdi. Bu konsept videoda yer alan bir kişi, verdiği sesli komutlarla fotoğrafı düzenliyor.

Videodaki kullanıcı, akıllı asistan ile doğal bir şekilde konuşuyor. Karşı taraftaki sesle, normal biriymiş gibi iletişim kuruluyor. Yani kalıplaşmış sözcükler kullanmıyor.  Kullanıcı, asistana belirli komutlar veriyor ve asistan bunları yerine getiriyor. Fotoğrafı yeniden çerçevelendirme, döndürme gibi komutları alan akıllı asistan, hızlı bir şekilde bunları yerine getiriyor. Kullanıcı, daha sonra fotoğrafı beğendiğini ve uygulamasını söylüyor. Fotoğraf son halini aldıktan sonra da, bu fotoğrafı Facebook üzerinden paylaşmasını istiyor.

 

Adobe, bu videoda yer alan özelliğin ses tabanlı arayüz için sadece bir başlangıç olduğunu ve zamanla bunu geliştirmeye çalışacaklarını belirtti. Ancak bu özelliğin ne zaman kullanıma geçeceği konusunda bir bilgi paylaşmadı. Bu tarz bir sistem, hem fotoğrafları düzenlemeyi kolaylaştıracak hem de bunun hızlı bir şekilde yapılmasını sağlayacak. Başlangıç aşamasında olan bu projede, şuan için normal olarak ufak ve temel komutlar yerine getiriliyor. Ancak bu teknoloji geliştirildiğinde ileriye doğru, başka özellikler de sesli komut sayesinde yapılabilecek. Efekt ekleme veya istenmeyen nesnelerin fotoğraftan çıkarılması gibi özellikler de zamanla, sistemin geliştirilmesiyle mümkün hale gelecektir. Eğer bu başarılırsa hem basit olarak fotoğraf düzenlerken hem de Photoshop açısından devrim niteliğinde bir sistem kurulmuş olacak.

Çektiğimiz fotoğrafları düzenlerken, akıllı asistan özelliğini kullanmak gerçekten de güzel olmaz mı!! Bakalım şuan için ve ilerleyen zamanlarda bu sistem başarılı olacak mı? Bu konuyla ilgili ve tüm teknoloji haberleri konusundaki gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Bizi takip ederek, bu gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.