Pasaport Devri Bitiyor! Peki Ne Geliyor!

Merhaba değerli teknoloji meraklıları, birçoğunu ilgilendiren bir haber ile karşınızdayım. 2020 yılından sonra bu ülkeye gitmek isteyenler, artık yanlarında pasaport taşımasına gerek kalmayacak. Pasaportların yerini teknoloji alacak.

Avustralya’ya gidecek olanlar, 2020 yılından itibaren ziyaret yada iş amacıyla yapacakları seyahatlerde pasaporta ihtiyaç duymayabilir. Yetkililerin verdiği bilgilere göre Avusturalya devleti, standart ID kartlarının yerine yüzleri, gözleri veya parmak izlerini algılayan biyometrik teknoloji ile değiştirmeyi planlıyor. Eğer planladıkları şey olursa, diğer ülkelerden Avustralya’ya giden ziyaretçiler, normal bir ülke vatandaşı gibi hava alanında durmadan, herhangi bir uzun süreli kontrole maruz kalmadan geçebilecek. Ülkenin amacı 2019-2020 yılları arasında, ülkeye giriş noktalarının yüzde 90’ının insansız elektronik istasyonlar ile donatılmasını sağlamak.

Kesintisiz Yolcu ( Seamless Traveler) adıyla gerçekleşmesi planlanan sistem, hava alanında uzun süren işlemleri daha hızlı bir şekilde yapmak için, 5 yıllık bir süre ile 94 milyon dolar bütçeye sahip. Yaklaşık 10 yıldır, otomatik pasaport tarama istasyonları 40 milyon kişi tarafından kullanıldı. Yeni sistem ile birlikte, bu istasyonlar emeliyse ayrılacak. Söylentilere göre, Canberra Hava Alanında temmuz ayında pilot programı başlayacak. Bu biyometrik teknoloji şuan için mükemmel halde değil ve üzerinde tartışılan noktalar da mevcut. Farklı konular üzerinde tartışmalar sürerken, teknoloji dünyasının gelişmesi ve her geçen gün ucuzlaması, bu biyometrik teknolojisinin birçok alanda karşımıza çıkacağı kesin.

Bu teknolojinin hayatımıza ne katacağını görmemiz için 4 yıl beklememiz gerekecek. Siz de teknoloji haberleri konusunda hayatınıza ne katacağımızı merak ediyorsanız, bizi takip etmeye devam etmeniz gerekiyor. Diğer konularda da sitemizde inceleme yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.