Mersinli Genç Bu Sefer YouTube’un Açığını Buldu

Merhaba değerli arkadaşlar, yeni bir teknoloji haberi ile karşınızdayım. Daha önce Apple’ın işletim sistemi yazılımında tespit ettiği açık ile adını duyuran liseli Çayan Temel, bu sefer ise dünyaca ünlü video paylaşım sitesi YouTube’da bir açık tespit etti.

Mersin Erdemli ilçesinde yaşayan ve daha önce Apple ile adını duyuran genç, bu kez YouTube ile gündeme geldi. YouTube’un bir açığını bulduktan sonra sitenin Türkiye temsilciliği, kendilerine bildirimde bulunan gence teşekkür maili yolladı. Çayan temel bundan iki yıl önce Apple’da bulduğu açıkla gündeme gelmişti. Bu sefer YouTube’da korku içerikli videolar üretti. Belirli takipçi sayısına ulaşınca şirket, kendisine özel bir davetiye gönderdi. Davetiyede inceleme yapan Temel, yüzbinlerce takipçisi olan sitelerin kişisel verilerine ulaştı. Elde ettiği telefon numaralarından o kişileri ve sitemin Türkiye temsilciliğini haberdar etti. Bu bilgilendirmenin ardından Temel’e “Süpersin” başlıklı teşekkür mesajı geldi.

17 yaşındaki Çayan Temel, bulduğu açıkla ilgili siteyi detaylı olarak bilgilendirdiğini ve bunun karşılığında kendisine süpersin diye teşekkür maili geldiğini belirtti. YouTube kanalı üzerinden korku içerikli videolar ürettiğini belirten Temel, bana yolladıkları bir davetiye üzerinden bu bilgilere ulaştığını ve bu durumdan siteyi haberdar ettiğini söyledi. Bunun üzerine site kendisine “iyiki kötü bir şey yapmadın” dedi.

Apple’la ilgili bulduğu açıktan da bahseden genç, o açıkla ilgili kimseye birşey söylemediğini ve Apple’ın açığının hâlâ devam ettiğini belirtti. Açıktı bulduktan sonra sistemi engellediklerini belirten Temel, müzik yollayarak hesabımı tespit ettiler ve telefonumun internet erişimini 3-4 saat engellediler diye konuştu. Hesabı kapattılar ben de yenisini açtım diye de ekledi. Mersinli genci tebrik ediyoruz ve başarılar diliyoruz. Ayrıca diğer teknoloji haberleri konusunda bizi takip etmenizi tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.