iPhone Şifreniz Artık Kimse Kıramıyor

Merhaba sevgili teknoloji severler,

İlginç bir konuyla daha karşınızdayım yine. Teknoloji konusunda gün geçmiyor ki yeni ürünler, sistemler, programlar piyasaya sürülmesin. Yeni çıkan bu ürünlerin açıkları, eksiklikleri de neredeyse aynı gün hackerlar tarafından ortaya çıkarılıyor. Sizlere bahsetmek istediğim konu da bunlardan biri. Konumuzun kahramanları Rus hackerlar.

İnternet aleminde bilindiği üzere Rus hackerların yeri bir başkadır. Bela olmadıkları hiçbir konu, şirket kalmayan Rus hackerlara kilit vurmak neredeyse imkansız hale gelmiş durumda. İstediğiniz kadar güçlü bir şifre oluşturun, ne yapıp edip o şifre kırmanın yolunu bir şekilde buluyorlar. Özellikle iPhone’daki şifreleme açıkları kesinlikle affetmeyen Rus hackerlarla baş etmek gerçekten imkansız diyebiliriz.  Örneğin cihazınıza bir anahtar  kart programlattınız, sizi hacklemeyi yine başarıyorlar. Hatta cihazınızı DNA’nıza programladınız, Rus hackerların gece siz uyurken odanıza girip kanınızı almaları bile mümkün, durum bu kadar vahim anlayacağınız!

Sıkı durun! Şimdi sizlere akla gelmeyecek bir fikir sunacağım. Kırılması gerçekten mümkün olmayan bir önerim olacak: Atelerix Albiventris…Türkçe karşılığı kirpi! “Nasıl yani?” dediğinizi duyar gibiyim. iPhone telefonunuza Touch ID olarak bir kirpinin parmaklarını kodlamaya ne dersiniz? Tuhaf gelmiş olabilir ama emin olacağınız tek bir şey var, o da Rus hackerlar tarafından şifrenizin kırılamayacağı !

Şu ana kadar anlattıklarım garip gelmiş olabilir, komik de bulmuş olabilirsiniz ama gerçek bir olaydan söz ediyorum. Rus hackerlar tarafından şifresi daha önce defalarca kırılmış biri, evinde beslediği Sashimi adlı kirpisinin parmaklarını güvenlik şifresi olarak belirlemiş. Kirpinin sahibi, bu güvenlik önleminin aşılamayacağı konusunda oldukça emin konuşuyor. Elleri ve dolayısıyla parmakları çok küçük olan kirpilerin parmakları iPhone’un Touch ID özelliği tarafından ayrıntılı olarak taranabiliyor. Tahmin edersiniz ki bu da size çok güvenli bir Touch ID sağlamış oluyor.

Telefonunuzdaki bilgilere kimsenin ulaşmasını istemiyorsanız, bundan daha zor bir şifre düşünemiyoruz. Belki evde kirpi beslemek ilk başta garip karşılanabilir ama telefonunuzdaki bilgileri korumak adına bence buna değer. Elinizde kirpi tutmak gibi bir tecrübeyle de bu sayede tanışmış olma fikrini de yabana atmayın derim.

iphone-sifreniz-artik-kimse-kiramiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.