iOS 10 İşletim Sistemi ile Çalışan Ayna Yaptılar

Merhaba teknoloji sever dostlar,

Bugün yine hepimize bilim insanlarının icatta sınır tanımadığını kanıtlar nitelikte bir haberle karşınızdayız. Akıllı telefonların hayatımıza girdiği zamanlarda yaşadığımız şokları hatırlıyorum da alışmakta epeyce zorlanmıştık hepimiz. Ama her yeniliğe olduğu gibi onlara da alışmak zor olmadı. Gerçi gelenekçi zihniyete sahip belli bir yaş üstündeki anne-babalarımız akıllı telefonlara hala burun  kıvırarak bakıyor olsa da toplumun çoğu kesiminde birer, hatta ikişer akıllı telefon var.

Bilindiği gibi Apple markası akıllı telefon sektöründe dev markalardan biri. Amerika’nın New York şehrinde yaşayan Rafael Dymek adında tasarımcı bir arkadaş icadın sınırlarını bayağı bir zorlamış ve Apple adına “Apple Mirror” adında bir ürün  yapmış. Peki, nedir bu Apple Mirror?

“Mirror” bildiğimiz gibi “ayna” demek. Eee o zaman Apple Mirror da bir ayna mı diyenlerinizi duyar gibiyim. Cevap veriyorum: Evet.

Rafael Dymek’in tasarımı bu ayna yansıma özelliği kullanılarak iPad gibi çalışan bir aygıt haline getirilmiş. Ama tabii dev bir iPad. Üstelik iOS 10 işletim sistemi kullanılmış. Dokunmatik elbette ki… Bu aynayı dev bir iPhone ya da iPad olarak düşünebilirsiniz. Bir iPhone ve iPad’te yapabileceğiniz her şeyi bu aynada yapabiliyorsunuz. Mesela bu aynada dizi izleyebiliyosunuz, on-line alışveriş yapabiliyorsunuz, hava durumuna bakabiliyorsunuz. Hata uzandığınız yerden on-line oyun bile oynayabiliyorsunuz. Akıllı telefonunuzdan ve tabletinizden ne yapıyorsanız bu aynada da yapabilmeniz Rafael Dymek tarafından yapılabilir hale getirilmiş.

Evet arkadaşlar, önemli bir teknoloji haberi olarak düşündüğüm bu haberi sizlerle de paylaşmak istedim. Bakalım takip eden aylarda ve yıllarda daha ne gibi teknolojik gelişmeler bizi şaşırtmaya devam edecek? Ben de sizler gibi meraktayım açıkçası…

ios-10-isletim-sistemi-ile-calisan-ayna-yaptilar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.