Instagram Periscope’a Rakip Oluyor

Merhaba teknoloji sever arkadaşlar,

Bugün sizlere Facebook, Twitter ve Snapchat arasında yaşanan zorlu rekabetten söz edeceğim. Bildiğiniz üzere Facebook ve Snapchat rekabeti; Facebook’un Snapchat’in yeni özelliklerini takip ederek getirmesi ile sürüyor. Bir bakıyoruz ki; Snapchattan bildiğimiz özellikler Facebook’a da gelmiş.

Şu sıralar gündemde olan ise Twitter’ın önemli kalelerinden olan Periscope ile Facebook’un önemli kalelerinden olan Instagram arasında yaşananlar. Kısa süre önce Facebook önce Snapchat’ta gördüğümüz özellik olan “Stories – Hikayeler” özelliği, Facebook’a da gelmişti.

Son konuşulan ise; Instagram’da canlı yayın özelliğinin devreye gireceği… Şu anda “Hikayeler” kısmında sadece fotoğraf ve video özelliği mevcut. Instagram kullanıcıları canlı yayın özelliği geldikten sonra Hikayeler’de bir şey paylaşır gibi canlı yayın yapabilecekler. Yani Instagram’da yapılan canlı yayınlar “Hikayeler” bölümünden i o kısımda belirecek olan simge yardımıyla izlenebilecek.

Tahmin edeceğiniz üzere Facebook bu arada Snapchat’e de bir gönderme yaparak Instagram’a bir de “Direct” özelliği getiriyor. Bu özellik Snapchat’in izlenen videoların bir süre sonra kaybolma özelliği ile aynı. Yani Instagram’ın Direct kısmına gönderilen video ve fotoğraflar belli bir süre sonra kaybolacak.

Bu kadar mı sanıyorsunuz? Tabii i hayır. Eğer Facebook bu şekilde devam ederse Snapchat’i kızdıracağa benziyor. Çünkü Snapchat’te silinen videolar ya da fotoğrafların ekran resmi bir arkadaşınız tarafındn alınırsa size bildirim gelme özelliği de Instagram’a geliyor.

Bakalım Snapchat bu özellikler Facebook tarafından Instagram’a getirildikten sonra nasıl bir tepki verecek. Bunu şu anda kestirmek zor ama yarış ve rekabet teknoloji devleri arasında bütün yoğunluğuyla devam edeceğe benziyor. O zaman bize de bu gelişmelerden sizi haberdar etmek düşüyor; tabii size de bizi takip etmeyi ihmal etmemek…

instagram-periscopea-rakip-oluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.