İnsansı Robotların Yeni Mesleği

Merhaba değerli teknoloji sever arkadaşlar, yeni ve ilginç bir gelişme ile tekrardan sizlerin karşısındayım. İngiliz araştırmacılar, insansı robotların sosyal hizmetlerde kullanılabileceği bir projeye imza atıyor. Üzerinde çalışılan bu proje ile bu robotlar, yaşlı bakım hizmeti verecek.

Middlesex ve Berfordshire üniversitelerinden akademisyenlerin geliştirdikleri robotlar, kültürel farkındalık ve hasta bakım davranışına sahip robotların yaşlı kişilerin bakım sorununa çözüm getirebilecek. Akademisyenler, bunu başaracaklarına inandıklarını söylüyor. Yaşlılara evlerinde yada korunaklı yaşam alanlarında bakım yardımı yapılacak. Bu çok amaçlı robotların geliştirilmesi için uluslarası ekip, 2.5 milyon dolarlık proje üzerinde çalışmaları sürdürüyor. Robotlar, konuşma ve jestler yoluyla iletişim kuracak. Ayrıca yaşlıların rahatsızlığını ve ağrılarını da algılayabilecek. Bu sosyal robotlar, bakacakları insanlara göre de programlanabilme özelliğine sahip olacak.

Bu robotlar, ilaç alımı gibi gündelik işlerin yapabileceği gibi, kişilere arkadaşlık da edebilecek. Akademisyen bu proje ile, hastaneler ve bakım evleri üzerindeki baskıların da azalacağını söylüyor. Avrupa Birliği ve Japonya Hükümeti bu programa fon sağlayacak. Tahmini olarak 3 yıl içerisinde bu projenin bitirilmesi hedefleniyor. Kültürlerarası hemşirelik alanında uzman Profesör Irena Papadopoulus, yaşlılar için planlanan yardımcı akıllı robotlar sayesinde, hastane ve bakım evleri dışında evde bakım hizmetlerini de geliştireceğini söylüyor. Ayrıca yaşlı insanların daha bağımsız bir yaşam sürmesine de yardımcı olacak. Umuyoruz hedeflenen amaçlara ulaşan bir proje olur. Ancak ne kadar iyi olursa olsun yaşlılar için, ev ortamında, evlat şefkati ile ve torunlarla birlikte geçirilecek zamanın yerini tutamaz. Tabi bu ortama sahip olamayan insanlar için iyi olacaktır. Yeni teknoloji haberleri ile sizin karşınızda olmaya devam edeceğiz, siz de bizi takip etmeye devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.