Hidrojenle Çalışan Tırlar Geliyor

Merhaba arkadaşlar,

Gündemde yer alan teknoloji haberleri içinden biri ile daha karşınızdayız. Fosil yakıtlara veda edilecek bir haber daha sizleri bekliyor. Bu sefer ki haberimiz biraz daha ilginç durumda. Fosil yakıtların ömrünün sınırlı olduğu dünyamızda, bu soruna çare arayışları devam ediyor.

Alternatif enerji kaynakları ile çalışan otomobil yelpazesi giderek genişliyor. Geliştirilen teknoloji ile artık tırlar da benzine elveda diyecek. Sadece binek tarzı otomobiller değil, tüm otomobil sektörünün ağır vasıta araçları fosil yakıtlara elveda diyor. Bu kapsamda yapılan projelerde karşımıza gelen son örnek ise yakıt olarak hidrojen ile çalışan Nikola One ve Nikola Two isimli tırlar….

Tek bir depo ile 1200-2000 km mesafede yolculuk yapabilen bu tırlar, firmanın ilk etapta Amerika‘ya kuracağı hidrojen yakıt istasyonları sayesinde yakıt alma işlemini çözebilecekler. Bu tırlar, taşımacılık ve nakliye konusunda çığır açacak gibi. Gerek yakıt maliyetindeki önemli ölçüde azalma ve gerekse firmanın araçları satın almak için müşterilere uygulayacağı avantajlar ile bir kolaylık sağlanacak. Bu sayede, ulaştırma maliyetinde önemli ölçüde bir azalma ve tüketiciye avantaj sağlanacaktır. 

Yapımı planlanan bu tırlar 2020 yılında piyasaya çıkacak ve o tarihe kadar ise Nikola, söz konusu yakıt istasyonlarını faaliyete geçirmeye başlayacak. Bakalım Nikola çalışmalarına nasıl devam edecek ve planladığı tarihe araçları yetiştirebilecek mi? Siz de fosil yakıtların kullanımının sonlanmasına destek veriyorsanız  ve bu konudaki gelişmeleri öğrenmek istiyorsanız bu konudaki haberlerimizi takip edebilirsiniz. Bunun dışında gerçekleşen tüm teknoloji olayları ve medyada yer alan tüm teknoloji haberleri bizim aracılığımızla sizlere ulaşacak. Sizin yapmanız gereken bize güvenmek ve takipe devam etmek….

hidrojenle-calisan-tirlar-geliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.