Hibrit Araçlar Yeni Yasa ile Mecburen Ses Çıkartacak

Değerli teknoloji meraklıları,

Yeniden sizlere merhaba diyor ve yeni haberimizden bahsetmeye başlıyoruz.

Yeni bir yasa ile ABD‘de elektrikli ve hibrit araçlara ses çıkarma zorunluluğu getirilecek. İlk başta ses çıkarma kötü bir şey gibi görünse de haberin devamında siz de bu yasayı destekleyenler arasında olabileceksiniz.

Elbette ki bu yasanın bir amacı olacak, hep birlikte bakalım neymiş. Araçların yayalar tarafından fark edilebilmeleri için böyle bir yasa söz konusu olmuş. Araçlara ” Ses çıkartan ” cihazlar entegre edilecek ve araçların ses çıkarmaları sağlanacak.

Bildiğiniz gibi fosil yakıtların bir gün tükeneceği düşünülmektedir. Bunun farkında olan otomobil üreticileri çevreye en az yararlı alternatifler üzerinde çalışıyorlar. Bunlara elektrikli ve hibrit araçları örnek gösterebiliriz. Bu araçlar sessiz çalıştığı için özellikle yavaş gittiklerinde yayaların korkulu rüyası olabiliyorlar. Bu sebeple ABD’nin  Ulusal Otoyol ve Trafik Güvenliği İdaresi, elektrikli tüm araçlarda 2019 yılına kadar 30 km’nin ( saatte ) altında gittiklerinde ses çıkartmaları zorunlu hale getirdi.

2012 yılında yapılan bir çalışma ile 55 km’nin altına düşen elektrikli ve hibrit araçların fosil yakıt kullanan otomobillere nazaran yayalara çarpma oranının %36, bisikletlilere çarpma oranının ise %66 daha fazla olduğu gözlenmiş. Düşündüğümüzde aradan geçen dört yıl, sonra alınan bir karar ve kararın üç yıllık bir süre içerisinde uygulamaya geçilmesi, sanki geç kalındığının bir göstergesi…

Sizinde etrafınızda böyle bir araç varsa daha dikkatli olun ve kulaklarınızı dört açın. Ses çıkarsa da çıkarmasa da yayaların her zaman için dikkatli olmalarında fayda var. Her neyse teknoloji haberlerinin en doğru adresi olmaktan ve sizlere hizmet vermeye devam etmekten dolayı biz mutluyuz. Umarım ki sizde bizden memnunsunuzdur. Öyle olduğunu umut ediyor ve yeni teknoloji haberleri ile görüşmek üzere diyorum.

hibrit-araclar-yeni-yasa-ile-mecburen-ses-cikartacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.