Gökyüzü 2017 Yılında Şenlenecek

Merhaba değerli teknoloji meraklıları, yeni yılın ilk günlerinde güzel bir haber ile karşınızdayım. Bildiğiniz gibi 2016 yılı gök olayları açısından oldukça ilginç ve yoğun geçmişti. 2016’nın son günlerinde ‘Süper ay’ diye adlandırılan harika bir gök olayına, hep beraber tanık olmuştuk. 2017 yılı da, gökyüzünde oldukça aktif bir yıl olacak.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nde 2017 yılı içerisinde yaşanacak gök olayları konusunda yıllık hazırlanmıştı. 2017 Gök Olayları Yıllığı’na göre bu yıl, gökyüzü oldukça haraketli geçecek. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nde görevli Dr. Tuncay Özışık ve Alp Akoğlu tarafından tarafından 2017 yıllığı hazırlanmıştı. Bu gök olayları yıllığına göre bu yıl ikişer kez, Ay Tutulması ve Güneş Tutulması yaşanacak. Ancak bunlardan sadece ay tutulmaları ülkemizden izlenebilecek. 21 Ağustos Pazartesi günü, Tam Güneş Tutulması yaşanacak. Özellikle ABD’li gökbilimcilerin merakla beklediği bu tutulma, birkaç dakika kadar izlenebilecek. Tam tutulma evresi 2 dakika 45 saniye sürecek.

Pasifik Okyanusu ve Atlantik Okyanusu’nun kuzeyinden gözleneceği tahmin edilen bu tutulma, genel zaman ile 15:47’de başlayıp 21:04’e kadar sürecek. Tabi bu yıl sadece ay ve güneş tutulmaları ile kalmayacak, ayrıca 2017 yılı 8 tane meteor yağmuruna tanık olacak.

Belki de tahmin edilmeyen, sürpriz gök olaylarına tanık olabiliriz. Biz tüm gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Siz de bu tarz gök olayları yada diğer teknoloji haberleri konusunda detaylı bilgiye sahip olmak için bizi takip etmeye devam edin. Herkes için güzel bir yıl olması dileğiyle…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.