Gençlere Özel Sosyal Medya Platformu: Monkey

Merhaba değerli arkadaşlar, güzel bir teknoloji gelişmesi ile sizinle birlikteyim. Facebook ve Snapchat’e rakip olacak bir sosyal medya platformu, gençler tarafından geliştirildi. 18 yaşındaki Isaiah Turner ve 17 yaşındaki Ben Pasternak, Monkey isimli sosyal medya ağını hayata geçirdi.

Isaiah Turner ve arkadaşı Ben Pasternak, 2005 yılında zirveyi gören Facebook’un özelliklerini kaybetmeye başladığını iddia ediyor. Buna karşılık, gençlere özel sosyal medya platformu kurdular. İOS üzerinde yayınlanan Monkey isimli uygulama, Facebook gibi okuldaki yada çevrenizdeki yakın arkadaşları bulmuyor. Sizin yeni arkadaşlar bulmanıza yardımcı oluyor. Ancak bu uygulama da, Facebook yada diğer uygulamalarda olduğu gibi sizden telefon rehberindeki kişilerin listesini istiyor.

Chatroulette ve Omegle’e benzeyen bu uygulama, kullanıcıların rastgele birbiriyle görüşmesini sağlıyor. Tabi söz konusu bu iki uygulamada pornografik içerikler de yer alıyor. Monkey’de ise bu tarz içeriklerin yer almadığı video sohbet gerçekleştiriliyor. Kullanıcılar birbiriyle görüşmek istedikleri durumlarda ise Snapchat’e yönlendiriliyor. Bir sonraki adımda kullanıcıların sohbet etmesi planlanıyor.

Mashable’ye açıklamada bulunan Pasternak, bu uygulamanın Snapchat’den farkını, gerçek arkadaşlarla değil de internet arkadaşları ile sohbet edilmesi olarak söylüyor. Bu iki genç arkadaşın böyle bir maceraya kalkışması ise, Avustralya’da yaşadıkları süre içerisinde bir hacker topluluğu ile tanışmasıyla başlamış. Bu uygulamanın kullanıcı yaş ortalaması 17, ayrıca yetişkinler ve 18 yaş altındakiler eşleştirilmiyor. Ancak yaşını olduğundan farklı gösterenler için henüz bir kontrol mekanizması bulunmuyor.

Bu uygulama 5 hafta içerisinde 215 bin kullanıcıya ulaşmış, bu haliyle Apple Store’da en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında ilk 25’e girmeyi başarmış. Aranızda merak edip indirmeyi düşünenler olabilir, ben de epey merak ettim. Siz de diğer teknoloji haberleri konusunda yaşanan gelişmeleri merak ediyorsanız, bizi takip etmeye devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.