“Fidye Yazılımlar” Hızla Yayılıyor

Teknoloji seven arkadaşlar, hepinize merhaba;

Son günlerde internet kullanıcıları yeni bir tehlikeyle karşı karşıya kalmaya başladı. Sosyal medya aracılığıyla yayılmaya başladığı tespit edilen yeni tehlikenin adı: ‘’fidye yazılım’’.

Uzman güvenlikçilere göre fidye yazılımlar; bulaştığı bilgisayardaki dosyaları şifreleyerek önce kullanılmaz hale getiriyor. Ardından bu yazılımı bilgisayara yollayan kişi bu şifreyi çözmek için o kişiden para talep ediyor. Uzmanlar 2016 yılının en popüler fidye yazılımlarından biri olan ‘’Locky’’nin Facebook Messenger üzerinden yayıldığının belirlendiğini hatırlatıyolrar. Geçen hafta ülke genelindeki tüm kullanıcıları hedef alan ve e-posta yoluyla yayılmaya çalışılan bir saldırı kampanyası sebebiyle pek çok kişi mağdur oldu. Siber saldırıdan etkilenen Türk Hava Yolları’nın kargo şirketi Turkish Cargo da bu konuyla ilgili resmi bir uyarı mesajı yayınlamak durumunda kaldı. Sadece kişileri değil küçük büyük birçok şirketi tehdit eden fidye yazılımlar konusunda uyarılarına devam eden siber güvenlik uzmanları bu fidye yazılımı dağıtmak amacıyla Facebook Messenger uygulamasının kullanıldığını sözlerine ekliyorlar

Facebook Messenger ile karşı tarafa bir görsel yollanıyor. Fotoğrafı görüntülemek isteyen kullanıcı, sahte bir Youtube sayfasına yönlendiriliyor. Sayfa açıldığında ise ekrana, eksik bir tarayıcı eklentisi olduğu bilgisi geliyor. Bu uyarıyı gören kullanıcı zararlı yazılım içeren eklentiyi tarayıcısına yüklüyor. Fidye yazılım içeren bu eklentiyi fark eden uzmanlar, Facebook ve Google Chrome ekiplerini bu zararlı yazılım konusunda ikaz etti. Facebook uygulaması henüz bu konuda güncellenmediği için, yetkililer Messenger üzerinden gönderilen görsel dosyaları açarken dikkatli olunması gerektiğini söylediler.

İnternet kullanıcılarının bu siber saldırıdan zarar görmemeleri için; herhangi bir yazışma olmadan gönderilen görseller ya da çeşitli dosyalar konusunda uyanık olmaları gerektiğini belirtti. Fotoğraf ya da benzeri dosyalar alındığında, bağlantıya tıkladıklarında başka bir eklenti yüklenmesi konusundaki uyarıyı gördükleri anda dosyayı kapatmalarını, bilgisayarlarına kesinlikle bir eklenti yüklememelerini söyledi. Ayrıca her internet kullanıcısının bilgisayarında lisanslı ve güncel bir antivirüs programı kullanmalarını önerdi.

fidye-yazilimlar-hizla-yayiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.