Ev İnşa Eden Robot: Hadrian X

Merhaba teknoloji meraklısı arkadaşlar…

Teknolojinin geldiği noktayı gözler önüne seren bir haber ile daha karşınızdayız. Haberimiz sizi biraz şaşırtabilir. Gelin hep beraber şaşkınlıkla bu teknoloji haberini okuyalım.

Robotlar, güçlerini 3D teknolojisi ile birleştirdikten sonra şimdi inşaat sektörüne adım atmaya hazırlanıyor. Müteahhitlik mi yapacaklar demeyin… 3D yazıcı teknolojisi, bu alanda oldukça yeni bir teknoloji olarak karşımıza çıkmaktadır. Böyle olmasına rağmen, temeli çok sağlam bir sistem ki her geçen gün kendilerini geliştirmeye devam ediyor. 3D yazılar, her seferinde daha büyük bir başarı ile karşımıza çıkıyor.

Bu haberde bahsi geçen robot Hadrian X de, 3D yazıcılardan ilham alınarak geliştirilmiştir. Bu robot inşaat sektöründe yeni bir çığır açacak gibi… Aslında Hadrian, yeni geliştirilmiş bir robot değil. Yaklaşık bir yıl öncesinde başka bir teknoloji haberinde sizlere bahsetmiştik.

Bu yıl için değişen ise, Hadrian’ın daha da yüksek yazılım ve donanıma sahip olmasıdır. Böylelikle hem geliştirilmiş hem de kapasitesi artırılmıştır.

Bu ilginç robot Hadrian X, tek kollu bir canavar gibidir. Tek kolla çalışan robot, bu kol sayesinde 1000 tuğlayı istenilen şekilde 1 saat içinde dizebiliyor. Hadrian X, belirlenen ölçüler ve noktaları ezberleyerek kusursuz bir şekilde tuğla dizim işlemini gerçekleştiriyor.

Robotta imzası olan Avustralya merkezli Fastbrick Robotics isimli şirket, ilk ortaklığına şimdiden imza atmış durumda. Firma, Hadrian X’i kullanarak ev yapına başlıyor. Her biri 180 metrekare olan, 11 adet ev inşa edecek.

İnşaat sektöründe emek gücünü azaltacak bu teknoloji iyi mi olur kötü mü olur ona siz karar verin. Ancak bilinen tek şey teknolojinin çok hızlı ilerlediği bakalım daha ne kadar böyle olacak. Teknoloji haberleri ile bilgilenmeye devam etmek istiyorsanız bizi takip etmeye devam edin. En güncel ve doğru haberleri sizlere ulaştırmaya devam edeceğiz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.