Youtube ek açıklamaları kaldırıyor

Youtube ek açıklamaları kaldırıyor

Video paylaşım sitesi Youtube duyurduğu yazı ile artık ek açıklamalara ihtiyaç olmadığını ve artık kimsenin neredeyse hiç kullanmadığını belirttiği videonun ek açıklamalar kısmını 2 Mayıs itibarıyla kullanımdan kaldırılacak.

Youtube sürekli geliştirilmeye ve daha fazla kullanıcı dostu olmaya devam ediyor.Ek açıklamaların kullanımı %70 azaldı. Bu nedenle, ek açıklama düzenleyicinin kullanımdan kalkma zamanının geldiğine karar verdik.Youtuberları daha fazla hayranla buluşturmaya ve topluluğunuzun aktif kalmasını sağlamaya büyük önem veriyoruz. Bu nedenle, takipçilerinize anket yapma, ürün satışı, video önerme ve daha birçok seçenek sunup mobil uyumlu araçlar (ör. kartlar ve bitiş ekranları) olan ürünler geliştirildi.

Videolardaki ek açıklamalar neden mi kalkıyor ?

Bu açıklamayı, gerekli düzenlemeleri yapabilmeniz ve bu işlemin sebebini daha ayrıntılı açıklayabilmek için yapıyoruz:

  • Bitiş ekranı ve kartlar, mobil cihazlarda da kullanılabiliyor: Ek açıklamalar düzenleyicisini 2008’de, henüz herkes mobil cihazlara geçmeden kullanıma sunmuştuk. Artık YouTube’un izlenme süresinin %60’ının mobil cihazlardan geldiğini göz önünde bulundurduğumuzda, çoğu takipçinizin zaten görmeyeceği ek açıklamalar yazmayı pek mantıklı bulmadık. Bitiş ekranları ve kartlar, hem mobil hem de masaüstü cihazlarda gösterildiği için emeğinizin karşılığını daha iyi verir.
  • Bitiş ekranları ve kartlar, izleyicilerinizin ilgisini daha çok çekiyor: Bitiş ekranları ve kartların, YouTube’da 7 kat daha fazla tıklandığını saptadık. Hatta çoğu izleyici ek açıklamalardan pek hoşlanmıyor ve tıkladığı her ek açıklamaya karşılık ortalama 12 tanesini kapatıyor. Ek açıklamaları tamamen kapatan izleyici sayısı da günden güne artıyor.
  • Bitiş ekranlarını oluşturmak daha kolay: Birçok içerik oluşturucudan, videoların sonuna ek açıklama eklemenin zor olduğunu duyduk. Bitiş ekranlarıyla bu işlem çok daha hızlı ve kolay hale geldi, hatta işlem 10 kata kadar hızlandı. Artık kullanacağınız bitiş ekranlarını diğer videolardan alabilir ya da zamandan daha fazla tasarruf etmek için dinamik yer paylaşım öğelerini kullanabilirsiniz.