Youtube ek açıklamaları kaldırıyor

Youtube ek açıklamaları kaldırıyor

Video paylaşım sitesi Youtube duyurduğu yazı ile artık ek açıklamalara ihtiyaç olmadığını ve artık kimsenin neredeyse hiç kullanmadığını belirttiği videonun ek açıklamalar kısmını 2 Mayıs itibarıyla kullanımdan kaldırılacak.

Youtube sürekli geliştirilmeye ve daha fazla kullanıcı dostu olmaya devam ediyor.Ek açıklamaların kullanımı %70 azaldı. Bu nedenle, ek açıklama düzenleyicinin kullanımdan kalkma zamanının geldiğine karar verdik.Youtuberları daha fazla hayranla buluşturmaya ve topluluğunuzun aktif kalmasını sağlamaya büyük önem veriyoruz. Bu nedenle, takipçilerinize anket yapma, ürün satışı, video önerme ve daha birçok seçenek sunup mobil uyumlu araçlar (ör. kartlar ve bitiş ekranları) olan ürünler geliştirildi.

Videolardaki ek açıklamalar neden mi kalkıyor ?

Bu açıklamayı, gerekli düzenlemeleri yapabilmeniz ve bu işlemin sebebini daha ayrıntılı açıklayabilmek için yapıyoruz:

  • Bitiş ekranı ve kartlar, mobil cihazlarda da kullanılabiliyor: Ek açıklamalar düzenleyicisini 2008’de, henüz herkes mobil cihazlara geçmeden kullanıma sunmuştuk. Artık YouTube’un izlenme süresinin %60’ının mobil cihazlardan geldiğini göz önünde bulundurduğumuzda, çoğu takipçinizin zaten görmeyeceği ek açıklamalar yazmayı pek mantıklı bulmadık. Bitiş ekranları ve kartlar, hem mobil hem de masaüstü cihazlarda gösterildiği için emeğinizin karşılığını daha iyi verir.
  • Bitiş ekranları ve kartlar, izleyicilerinizin ilgisini daha çok çekiyor: Bitiş ekranları ve kartların, YouTube’da 7 kat daha fazla tıklandığını saptadık. Hatta çoğu izleyici ek açıklamalardan pek hoşlanmıyor ve tıkladığı her ek açıklamaya karşılık ortalama 12 tanesini kapatıyor. Ek açıklamaları tamamen kapatan izleyici sayısı da günden güne artıyor.
  • Bitiş ekranlarını oluşturmak daha kolay: Birçok içerik oluşturucudan, videoların sonuna ek açıklama eklemenin zor olduğunu duyduk. Bitiş ekranlarıyla bu işlem çok daha hızlı ve kolay hale geldi, hatta işlem 10 kata kadar hızlandı. Artık kullanacağınız bitiş ekranlarını diğer videolardan alabilir ya da zamandan daha fazla tasarruf etmek için dinamik yer paylaşım öğelerini kullanabilirsiniz.

Mersinli Genç Bu Sefer YouTube’un Açığını Buldu

Merhaba değerli arkadaşlar, yeni bir teknoloji haberi ile karşınızdayım. Daha önce Apple’ın işletim sistemi yazılımında tespit ettiği açık ile adını duyuran liseli Çayan Temel, bu sefer ise dünyaca ünlü video paylaşım sitesi YouTube’da bir açık tespit etti.

Mersin Erdemli ilçesinde yaşayan ve daha önce Apple ile adını duyuran genç, bu kez YouTube ile gündeme geldi. YouTube’un bir açığını bulduktan sonra sitenin Türkiye temsilciliği, kendilerine bildirimde bulunan gence teşekkür maili yolladı. Çayan temel bundan iki yıl önce Apple’da bulduğu açıkla gündeme gelmişti. Bu sefer YouTube’da korku içerikli videolar üretti. Belirli takipçi sayısına ulaşınca şirket, kendisine özel bir davetiye gönderdi. Davetiyede inceleme yapan Temel, yüzbinlerce takipçisi olan sitelerin kişisel verilerine ulaştı. Elde ettiği telefon numaralarından o kişileri ve sitemin Türkiye temsilciliğini haberdar etti. Bu bilgilendirmenin ardından Temel’e “Süpersin” başlıklı teşekkür mesajı geldi.

17 yaşındaki Çayan Temel, bulduğu açıkla ilgili siteyi detaylı olarak bilgilendirdiğini ve bunun karşılığında kendisine süpersin diye teşekkür maili geldiğini belirtti. YouTube kanalı üzerinden korku içerikli videolar ürettiğini belirten Temel, bana yolladıkları bir davetiye üzerinden bu bilgilere ulaştığını ve bu durumdan siteyi haberdar ettiğini söyledi. Bunun üzerine site kendisine “iyiki kötü bir şey yapmadın” dedi.

Apple’la ilgili bulduğu açıktan da bahseden genç, o açıkla ilgili kimseye birşey söylemediğini ve Apple’ın açığının hâlâ devam ettiğini belirtti. Açıktı bulduktan sonra sistemi engellediklerini belirten Temel, müzik yollayarak hesabımı tespit ettiler ve telefonumun internet erişimini 3-4 saat engellediler diye konuştu. Hesabı kapattılar ben de yenisini açtım diye de ekledi. Mersinli genci tebrik ediyoruz ve başarılar diliyoruz. Ayrıca diğer teknoloji haberleri konusunda bizi takip etmenizi tavsiye ediyoruz.

Apple’ın AirPods’ları Test Eden Sıra Dışı YouTuber

Değerli arkadaşlar, teknoloji haberleri ile sizleri bilgilendirmeye devam ediyoruz. Apple AirPods bazı testlerden geçmeye başladı. Ancak bu testi yapanlar Apple’ın çalışanları değil; YouTuber’lar. Bir YouTuber olan Daniel Garcia bu testi yaparken ilginç bir yol denedi.

AirPods’la birlikte ormanlık ve engebeli bir arazide yürüyüşe çıkan Garcia, Apple’ın özelliklerini bu şartlarda test etti. İlginç bir yapıya sahip olan bu genç adam; konfor, güvenlik, pil ömrü gibi özellikleri fitness ortamında test etti.

Sonuçlar oldukça iyiydi, AirPods kulaklık koşu boyunca kulaktan çıkmadı. Garcia, ses kalitesinin beklentisininde üstünde olduğunu belirtti. Kulaklığın kulaklarından düşecek hissi verdiğini ancak böyle bir şeyin olmadığını söyledi. Yaklaşık 1 saat boyunca müzik dinlediğini belirten Garcia, buna rağmen şarjın sadece %84‘e indiğini söyledi. Bu açıdan baktığımızda Apple’ın 5 saat aralıksız müzik dinlenebileceği iddiası doğru çıkıyor.

Zaten teknoloji devi olan Apple, bu cihazı birçok kez testten geçirmiştir. Ancak bu YouTuber gibi bir ortam denemiş midir? orasını bilemiyoruz. Daha önceki teknoloji haberleri ile bu ürünü size tanıtmıştık. Yine de okuyamayanlar için aktaralım.

Airpods’un ABD fiyatı 159 dolar, ancak ABD’de yaşayanlar bu fiyattan pek memnun değil. Bir kulaklık için çok fazla bir fiyat olduğunu düşünüyorlar. Buna rağmen Apple‘ın fiyat politikasında bir değişiklik olmayacak gibi gözüküyor. Yüksek fiyat, zaten cihazın kalitesini gösteriyor. Bakalım ilerleyen zamanlarda nasıl bir politika izleyecek Apple. Ya da fiyatının çok olmasına rağmen alıcısı artacak mı? Şahsen ben fazla buluyorum, benim bütçem kulaklık için bu fiyatı fazla buluyor. Ama özel bir gün için güzel bir hediye olabilir.

Aşağıda Daniel Garcia‘nın incelemesinden kesitler izleyebilirsiniz. Teknoloji haberleri konusunda bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz, bizi takip etmeye devam edin. En güncel teknoloji gelişmelerinden haberdar olun…

Youtube de artık 301+ Görüntülenme olmayacak

Merhabalar arkadaşlar Youtube Twitter hesabından duyurduğu

youtube 301+YouTube, yıllardır devam eden “301+” bilmecesini nihayet çözüyor. Bugüne dek bir video s,teye yüklendiğinde ve izlenme sayısı 301’e ulaştığında, izlenme sayacı 301+ şeklinde kalıyordu. Bu arada YouTube tabii ki yeni izlenme sayısını hesaplamaya devam ediyordu ancak gerçek rakam, ancak birkaç saat sonra görüntüleniyordu.

YouTube’un bunu yapmasındaki neden ise, tıklamaların gerçek ya da sahte olduğunu ayırt edebilmekti. YouTube’un robotları tıklamaları analiz ediyor ve sahte olanları elemeye çalışıyordu.

Ancak artık bu durum ortadan kalkıyor. YouTube, yayınladığı Twitter mesajında “301+’ya veda ediyoruz ve daha güncel video izlenme sayılarına merhaba diyoruz” dedi ve yeni sistemin nasıl çalışacağını, bir grafik yardımıyla açıkladı.

Kısacası artık, YouTube videolarında bir süreliğine de olsa görmeye alıştığımız “301+” ibaresini artık görmeyeceğiz. Site yetkilileri ve robotlar sahte tıklamaları tabii ki ayırmaya devam edecek ama bunu yaparken, sayacı durdurmaya gerek kalmayacak.

 

youtube 301+ artık yok

Youtube Yeni Şeffaf (Transparan) Player Yayınlandı

Merhaba sevgili Tekno Media.Net Takipçileri

Video paylaşım sitesi Youtube geçtiğimiz aylarda 4K kalitesinde videoları yayınlayacağını duyurmuştu. Bu durumda bazı eksiklikleri giderileceğini duyurmuştu. Bu haberlerden yola çıkarak önce Yotube Player görünümünü değiştirerek başladı. Test denemeleri yapıldıktan sonra Türkiye’de Transparan Player (Şeffaf Player) yayınlandı.

youtube yeni player şeffaf (transparan)
youtube yeni player şeffaf (transparan)

Bu playeri 5 ay önceden kullananlar da bulunmaktadır. Ancak tüm eksiklikleri tamamlandıktan sonra. Tamamen bugünden itibaren yayına girmiştir. Model ve estetik bir görünüm ile kullanıcılarının hemen dikkatini çekiyor. Bu gelişme İlk olarak Google Chorome web tarayıcılarında görünse de diğer tarayıcılarda da görmek mümkün. Çeşitli tarayıcılarda ses problemleri ve video donma sıkıntılarının bu gelişmeden kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz.

Bir sonraki gelişmeler için takipte kalabilirsiniz.