Hareket Algılama Özelliği Olan Kıyafet: SmartSuit Pro

Merhaba teknoloji sever arkadaşlar… Çağımız sinemasının vazgeçilmezlerinden hareket algılama teknolojisi artık daha kolay. Ayrıca eskisinden de çok ucuz.

Hareket algılama teknolojisi dev bütçeli filmlerin çoğunda karşımıza çıkmaktadır. Biz filmi izlerken çoğu şeyi anlamayız. Ancak   teknolojinin geldiği seviye çok büyük. Motion-capture denen bu teknoloji, oldukça pahalı bir sürü işlemin ürünü olarak oluşturulmaktadır. Ayrıca stüdyoya ihtiyaç duyarsınız, çünkü hararetleri sanal ortama aktarmak için bu gereklidir.

Bir düşünün bakalım! Bunların hiçbirine gerek olmadan, görüntüsüyle şık bir kıyafet ile kolayca bunu yapmak güzel olmaz mıydı? Rokoko Electronics adlı firma, sizden önce bunu düşünmüş zaten ve SmartSuit Pro adlı özel kıyafeti geliştirmiş.

Bakalım bu kıyafetin özelliği neymiş. Şirket hem profesyonel seviyede hareket yakalamayı hem de maliyeti düşürmeyi amaçlamıştır. Firmanın CEO’su ve kurucusu olan Jacob Balslev, SmartSuit Pro ile mokap erişimini basitleştirilmiş ve daha büyük hale getirilmiş şekliyle, hem filmlerin kalitesini artırmayı hem de yaratıcılığı amaçladıklarını söylemiştir. Ayrıca film ve oyunlar için de 3D animasyonun maliyetini azaltmayı hedeflediklerini söylemiştir.

Hareket algılama sistemini kablosuz şekilde sunan UnityUnreal Engine 4 ve MotionBuilder gibi sektörün başını çeken yazılım geliştirme platformları ile de uyumludur. SmartSuit Pro’nun önemi, motion capture içeren sahneler için ciddi para harcamaya ya da üst seviye profesyonel ekipmanlar kullanmaya gerek kalmamasıdır. SmartSuit Pro haraket algılama açısından en basit sistem…

Günümüzde SmartSuit Pro‘nun sunduğu özelliklere sahip motion capture sistemler, 100 bin $ gibi fiyatlara mal olmaktadır. SmartSuit Pro’nun başlangıç fiyatı ise sadece 2,245 $‘dır.

Bu tarz sistemlerin giderek artması ve fiyatının ucuzlaması Türk sineması açısından da önemlidir. Ülkemizde motion capture ile çekilen filmler pek yok, olanlar ise amatör… Bu tarz teknoloji haberleri bizim açımızdan da iyi olabilir. Umarız ki Türk sineması da kaliteli sistemler kullanır. Bizi takip etmeye devam edin tüm teknoloji gelişmelerinden haberiniz olsun.