Super Bowl’da İntel’in Drone’larının Muhteşem Gösterisi

Super Bowl’un devre arasında düzenlenen Lady Gaga konserinde Intel yapımı 300 drone muhteşem bir gösteriye imza attı. Kayan Yıldız adı verilen bu Drone’lar daha önce de Disney World’ün bazı organizasyonlarında önemli rol aldılar. Yüzden fazla Drone’un bir tek kişi tarafından kontrol edilip aynı anda hareket ederek, aynı anda ışıklarının yanıp sönüyor olması en çarpıcı yanı.

Drone’ların kişisel kullanımdan uzaklaşması ve filo olarak hareket edebilmesi konusunda son aşamaya ulaşan Intel, aynı anda batarya ömrünü, fonksiyonların düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol ederek, Drone’lara grup olarak komut verebiliyor. Intel ayrıca tek seferde 10.000’in üzerinde Drone’un bir kişi tarafından kontrol edilebileceğini öngörüyor.

İlginç seviyede çok basit bir yapıya sahip olan bu Drone’lar, bir voleybol topu kadar ağır değil! Strafor gövdeye sahip olan Drone’lar gövdelerinin etrafındaki 4 adet metal pervane sayesinde sorunsuzca uçuyorlar. Sökülüp takılması 15 dakika sürmeyen bu Drone’lar Almanya’da bir tesiste üretiliyorlar. Vida kullanılmayan bir tasarımla üretilen Drone’ların tüm gövde parçaları yapıştırılarak sabitleniyor. Son adımda da gösterini muhteşem olmasını sağlayan LED panellerin montajı yapılıyor.

Gösterilerde birbirinden sadece birkaç santimetre uzakta duran Drone’lar gökyüzünde dans eden sığırcık sürüleri gibi aynı anda havalanıyor. Kayan Yıldızlar Joystick’e benzeyen bir mimari ile kontrol edilebiliyor.

Gelecekte Intel Drone’ları filolar halinde uçurarak, farklı görevleri yerine getirmeyi planlıyor. Disney ve Intel’in bambaşka bir gösteri sunmak için kullandığı bu yazılım, arama ve kurtarmada da kullanılabileceği gibi açık depolama bölgelerinin kontrolü ya da önemli techizatların güvenlik açısından kontrolünde de kullanılabilecek. Şimdilerde sokak dansçısı gibi davranan Drone’ların gelecekleri çok parlak görünüyor.

İşin en ilginç tarafı ise Lady Gaga’nın sergilediği gösterinin tahmin edildiği gibi televizyonda yayınlanmamış olmasıydı.