Apple Tüm Zamanların Satış Rekorunu Kırdı

Merhaba değerli teknoloji meraklıları, yeni bir gelişme ile sizlerle birlikteyim. Apple, geçen yılın son çeyreğine ait bilgileri kamuoyu ile paylaştı. Amerikalı dev bilişim şirketi, Wall Street uzmanlarının tahminlerini de aşarak, en yüksek iPhone satış rakamlarına ulaştı. Böylece tarihinin en yüksek gelirini elde etmiş oldu.

2016 yılının son çeyreğinde ulaşılması zor bir rekora imza atan şirket, iPhone 7 serisinin piyasa sürülmesinin ardından 78.3 milyon adet telefon satışı gerçekleştirdi. Bununla da yetinmeyen Apple, son çeyrekte 78.4 milyar gelirin sahibi oldu. Bu gelir, kendi şirketi açısından tüm zamanların bir rekoru mahiyetinde. Şirketin net karı ise 17.9 milyar dolar olarak açıklandı. Wall Street uzmanlarının tahmini ise 77.4 milyar dolardı, böylece tahminleri 1 milyar dolar aşmış oldu.

Şirket 2015 yılının son çeyreğinde ise 74.8 milyon iPhone satmıştı. Akıllı telefon sektörünün önceki yıllara göre daha yavaş büyüdüğü bir dönemde 4 milyonluk bir artış gösterdi. Mac satışları ufak bir artışla tatil döneminde 5.4 milyona ulaştı. Geçen yıldan 0.1 milyon daha fazla. Apple, tek hayal kırıklığını iPad cihazlarda yaşadı. 2015 yılında 16.1 milyon olan satışlar bu yıl, 13.1 milyon seviyesine düştü.

Apple Yönetim Kurulu Başkanı Tim Cook, Apple’ın en yüksek son çeyreğini geride bıraktığını ve bu tüm zamanların en yüksek geliri olduğunu söyledi. Bu rekoru kırmaktan dolayı heyecanlı olduklarını belirten Cook, “her zamankinden daha fazla iPhone sattık ve bu başarıyı diğer cihazlarda da gösterdik.” dedi. Ayrıca “App Store da önceki yıllara göre, müşteri hareketliliğinde rekora imza attı.” diye ekledi. Destekleyen herkese teşekkür ederek sözlerini noktaladı. Ben de yeni teknoloji haberleri ile görüşmek dileğiyle sözlerimi noktalıyorum.