Apple’dan Sevgililer Günü Sürprizi

Gelişen teknoloji hayatı kolaylaştırmaya devam ediyor. Teknoloji haberlerine her gün bir yenisi ekleniyor. Teknoloji, bu hızla gelişirse yakında çok daha fazla teknoloji haberleri okuyabilirsiniz.

Apple teknoloji haberlerine her gün yenilerini eklemeye devam ediyor. Son gelişme, sevgililer günü için, Siri tarafından sunulan sevgililer gününe ait sürpriz ipuçları. Eğer sevgililer gününde plan yapmadıysanız, Siri size takım öneriler sunuyor. Örneğin, Siri’den sevgililer gününde çiçek almanız için hatırlatma isteyebilirsiniz.

Ya da Siri’ye aşkla ilgili görüşlerini sorup, gerçek aşkın nasıl olması gerektiğine dair öneriler alabilirsiniz. Hatta Siri’ye direkt “seni seviyorum” diye seslenebilirsiniz.

Sevgilinizle akşam dışarıda yemek yemeyi düşünüyorsanız, haritalardan önerilere göz atıp Siri’den sizin için program yapmasını isteyebilirsiniz.

Eğer sevgililer gününü evde geçirecekseniz, Apple TV den romantik filmler başlığı altında onlarca filmi, sevgilinizle birlikte izleyebilirsiniz.

Siri’ye 2017 nin en romantik aşk şarkılarını sorup, Apple music’ten sizin için liste hazırlamasını da isteyebilirsiniz.

Apple, sevgililer günü için daha birçok farklı teknolojik sürprizi, kullanıcıların hizmetine sunuyor.

iMessage uygulaması sayesinde, tam ekran bir kalbi sevgilinize gönderebilir, aşk ve sevgi temalı sticker paketleriyle, sevgilinize küçük sürprizler yapabilirsiniz.

Ya da sevgilinize görünmez mürekkeple bir fotoğraf  gönderin, mesaj sadece dokunulduğunda görünür olsun.

Apple’ın sunduğu tekonojik yenilikler ve kolaylıklar bunlarla sınırlı değil. İlerleyen zamanda, farklı uygulamalar sayesinde, teknoloji hayatımızın merkezinde olmaya devam edecek.

Teknoloji, hızla gelişmeye devam ettiği sürece, hayat daha kolay ve eğlenceli olacak.

Siyaseti Artık Robotlar Yönetecek

Merhaba arkadaşlar,

Yeni teknoloji haberleri sayesinde teknoloji denen olgunun bir kez daha hayatımızı ne kadar etkilediğinin farkına varmaya hazır mısınız?

2017 yılında yaşanacak dijital gelişmeler bütün endüstrileri etkileyeceği gibi hayatımızı etkileyecek.

Business Insider (BI) Intelligence Reseach Team, 2017 yılında gelişme gösteren teknoloji trendleriyle ilgili bir araştırma yaptı. Yapılan araştırmada; dijital medya, mobil, ödeme sistemleri, dijital medya, Nesnelerin İnterneti, fintech, e-ticaret, konularını kapsıyor ve 2017 yılına ses getirecek olan 30 büyük trendin 2017’de gerçekleştireceği değişimleri açıklıyor. Nesnelerin İnternetinde büyük değişimleri doğuracak trendlere yer veriyor.

Yapay zeka temelli akıllı hoparlörler yapılacak

Amazon’un Echo isimli akıllı hoparlörünün ardından Apple ve Samsung da kendi yapay zeka temelli hoparlörünü geliştirerek evlerin kontrolünü ele geçiren asistanlar geliştirecek.

5G geliyor

Dünyanın en büyük mobil çip üreticisi olan Qualcomm ise 5G’yi destekleyen bir modem geliştirdiğini duyurdu.

Siber saldırılar olacak

Nesnelerin İnterneti (IoT) birbiri ile iletişimde olan cihazların sayılarındaki artışın siber saldırılarının da artacağının sinyalini veriyor. 2017’de büyük bir hacker saldırısı bekleniyor.

Sürücüsüz otobüsler hayata geçiyor

Sürücüsüz araçlar hayata geçirildi. Cambridge’de bulunan sürücüsüz okul servisleri, Finlandiya’daki sürücüsü olmayan otobüs Massachusetts, Singapur’da ise taksiler buna örnek gösteriliyor.

Nesnelerin İnternetiyle politikacılar isimlerini duyuracak

ABD Başkanı Donal Trump önde olmak üzere, birçok popülist politikacı geleneksel yöntemleri bir tarafa bırakıp, Nesnelerin İnterneti’ni kullanarak siyasi camiada kendilerine isim yapıp siyasi çıkar elde etmeye çalışacak.

Geleneksel üretici firmaların hedefi üretim yaptıkların fabrikaları tüketicilere yakın bir yere taşıyıp, tedarik zincirini azaltmak olurken, Adidas’ın amacı ise Atlanta’da kurduğu fabrikada yerli halkı istihdam etmek yerine robotları kullanmak olacak.

Teknoloji size yakın olsun istiyorsanız bizi takip etmeye devam edin.

Apple Tüm Zamanların Satış Rekorunu Kırdı

Merhaba değerli teknoloji meraklıları, yeni bir gelişme ile sizlerle birlikteyim. Apple, geçen yılın son çeyreğine ait bilgileri kamuoyu ile paylaştı. Amerikalı dev bilişim şirketi, Wall Street uzmanlarının tahminlerini de aşarak, en yüksek iPhone satış rakamlarına ulaştı. Böylece tarihinin en yüksek gelirini elde etmiş oldu.

2016 yılının son çeyreğinde ulaşılması zor bir rekora imza atan şirket, iPhone 7 serisinin piyasa sürülmesinin ardından 78.3 milyon adet telefon satışı gerçekleştirdi. Bununla da yetinmeyen Apple, son çeyrekte 78.4 milyar gelirin sahibi oldu. Bu gelir, kendi şirketi açısından tüm zamanların bir rekoru mahiyetinde. Şirketin net karı ise 17.9 milyar dolar olarak açıklandı. Wall Street uzmanlarının tahmini ise 77.4 milyar dolardı, böylece tahminleri 1 milyar dolar aşmış oldu.

Şirket 2015 yılının son çeyreğinde ise 74.8 milyon iPhone satmıştı. Akıllı telefon sektörünün önceki yıllara göre daha yavaş büyüdüğü bir dönemde 4 milyonluk bir artış gösterdi. Mac satışları ufak bir artışla tatil döneminde 5.4 milyona ulaştı. Geçen yıldan 0.1 milyon daha fazla. Apple, tek hayal kırıklığını iPad cihazlarda yaşadı. 2015 yılında 16.1 milyon olan satışlar bu yıl, 13.1 milyon seviyesine düştü.

Apple Yönetim Kurulu Başkanı Tim Cook, Apple’ın en yüksek son çeyreğini geride bıraktığını ve bu tüm zamanların en yüksek geliri olduğunu söyledi. Bu rekoru kırmaktan dolayı heyecanlı olduklarını belirten Cook, “her zamankinden daha fazla iPhone sattık ve bu başarıyı diğer cihazlarda da gösterdik.” dedi. Ayrıca “App Store da önceki yıllara göre, müşteri hareketliliğinde rekora imza attı.” diye ekledi. Destekleyen herkese teşekkür ederek sözlerini noktaladı. Ben de yeni teknoloji haberleri ile görüşmek dileğiyle sözlerimi noktalıyorum.

Apple’dan AirPods’u Bekleyenlere Müjde

Değerli teknoloji meraklıları, yeni bir teknoloji haberi ile karşınızdayım. Akıllı cihazların devlerinden Apple, İphone 7 ile birlikte tanıttığı kablosuz kulaklığı AirPods, birçok ülke gibi Türkiye’de de satışa sunuldu. Bu kulaklık özellikleri dışında fiyatıyla daha dikkat çekiyor.

Kulaklık kablosu ile uğraşmak istemeyenler için güzel bir haber ancak fiyatını görünce bakalım ne düşüneceğiz.

Apple‘ın ilk olarak İphone 7 ile birlikte duyurduğu ancak ufak bir problemden dolayı beklettiği kablosuz kulaklıktan haber geldi. Satışa sunulmayan AirPods, nihayet Türkiye ve birçok ülkede satışa sunuldu. Telefonunda kulaklık girişi olmayan ve özellikle İphone 7 sahiplerinin işini oldukça kolaylaştıracak. Bununla birlikte yer kaplamadan kullanılabilecek.

Sadece minik bir kulaklık boyutunda olan AirPods, şarj edebilmeyi sağlayan ve kaybetmenizi engelleyen kılıfı ile birlikte sizlere sunulmaktadır. Lightning bağlantısıyla bu kılıf sayesinde şarj edebileceksiniz.

Özelliklerinin yanında fiyatı ile daha çok merak edilen bu teknoloji ürünü, ülkemizde 779 TL ye satışa sunuldu. Yüksek kaliteli kulaklıklar için kabul edilebilir bir fiyat olsa da yine de çok fazla gibi geldi bana. Durumu iyi olanlar ve bu tarz ürünleri merak edenler, AirPods’a sahip olabilir.

Sonuç olarak bu bir kulaklık ve Apple’ın giriş seviye telefon fiyatına alınacak olması tartışma konusu…

Kulaklık kablosundan kurtulmak isteyenler, kulaklığı kolayca yanında taşımak isteyenler için son teknoloji kulaklık olan AirPods iyi bir seçenek olacak. Şimdiden almaya hazır olanlar ya da almak için para biriktirmeye başlayanlar olabilir.

Biz yeni teknoloji haberleri ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Yeni bir gelişme olduğunda bizi takip ederek tüm teknoloji haberlerini öğrenebilirsiniz.

Diğer teknoloji gelişmelerini sitemizde bulabilirsiniz.

 

Samsung Bu Sefer Köşeye Sıkıştı

Değerli arkadaşlar öncelikle merhaba diyor ve teknoloji haberlerini sizlere sunmaktan dolayı mutluluğumuzu dile getiriyorum.

Bu seferki teknoloji konulu haberimiz 2 dev  firmanın mücadelesine tanık oluyor.

Bildiğiniz gibi Samsung, Apple’a tazminat ödemeye mahkum edilmişti. Bu tazminat kararına karşı Samsung itiraz etmiş ve beklemeye geçmişti. Artık bu itiraz sonuçlandı. Samsung’un itirazı mahkeme tarafından uygun bulunmayarak reddedildi. Teknoloji dünyasının bu iki büyük devi arasındaki rekabette yılan hikayesine dönen patent kavgası uzun süredir devam etmekteydi. Bu mücadelede son karar verildi ve mahkeme süreci sona erdi.

2012 yılında başlayan ve tarihteki en büyük patent davasına dönüşen bu olay ve rekor bir tazminat kararı ile sonuçlanmıştı. 3 ayrı patent için Apple‘a, 2 milyar $ ödenmesine karar verilmişti.2014’te Güney Kore merkezli şirketin itirazları sonucu bu rakam 120 milyon $’a kadar inmişti. Ancak bununla yetinmeyen Samsung bir girişimde daha bulunmuş ve karara bir kez daha itiraz etmişti. Samsung’un bu itirazı sonuçsuz kaldı. Temyize giden karar Samsung’un beklediği gibi çıkmadı. İşte gördüğünüz gibi teknolojinin gelişmesi bu tür mücadelelere de sahne olabiliyor. Her neyse, biz haberi okumaya devam edelim.

Bu kararın ardından Samsung’un önünde iki yol mevcut. İlk yol son kararı Amerika Birleşik Devletler Yüksek Mahkemesine (  Supreme Court of the United States ) götürerek bir kez daha itiraz etmek. İkinci yol ise daha fazla uğraşmayarak davayı sonuçlandıracak tazminat miktarını ödemek.

Ne dersiniz! Samsung tazminat ödemeyi kabul mü edecek yoksa bir kez daha itiraz mı edecek? Ben derim ki; bizi takip etmeye devam edin ve tüm teknoloji haberleri gibi bu konuda da sizi bilgilendirelim. 

samsung-bu-sefer-koseye-sikisti

Akıllı Cihazlar Saat Sektöründe Küçülüyor

Merhaba arkadaşlar,

Bugünkü haberimiz her zamankilerin aksine teknolojinin ilerleyişine rağmen bazı ürünlerin rağbet görmeyeceğini bizlere anlatıyor. Bakalım rağbet görmeyen bu ürün neymiş, belki bu haber sizi de ilgilendiriyor olabilir. Haberimiz son dönemin en çok duyulan kelimelerinden biri olan akıllı cihazlarla ilgili, akıllı saatler….

Akıllı cihazlardan biri de akıllı saatlerdir. Bu akıllı saatlerin piyasadaki öncü şirketlerinden biri olan Motorola’nın CEO’su, akıllı saatin pekte akıllı bir proje olmadığını söyledi. CEO yaptığı açıklamada akıllı saat sektörünün pek de kârlı olmadığını ve bu yüzden beklentilerini karşılayamadığını belirtti.

Akıllı saatler 2013 yılından bu yana ” devrimsel teknoloji ” olarak sıklıkla gündeme gelmişti. Gündeme gelen bu teknoloji ürünü akıllı saatlerin bir çoğu ne yazık ki istenen düzeye ulaşamadı. Diğer akıllı cihazlara göre saat kullanıcıları akıllı saat sahibi olmak istemiyor. Tüm bu olumsuzluklara rağmen bazı firmalar bu projenin arkasında durarak bu alandaki çabalarını sürdürüyor.

Akıllı saat dünyasına en fazla emek veren şirketlerin başında gelen Motorola, söylentilere göre akıllı saat üretmekten vazgeçmiş durumda. Motorola CEO’sunun bu ürünlerin pek de kârlı olmadığını açıklaması söylentileri kuvvetlendiriyor. Büyük ihtimalle bu söylentiler gerçek olacak ve yakın bir zamanda Motorola akıllı saat piyasasından elini eteğini çekecek.

Bu cihazların pek kârlı olmadığını düşünen ilk firma Motorola değil. Samsungve Apple gibi üreticiler, akıllı telefon piyasasında yakaladıkları başarıyı akıllı saat sektöründe de yakalamayı hedefeseler de genel olarak akıllı saatler tüketiciler tarafından tercih edilmiyor. Bunun sebeplerinden biri de giyilebilir teknolojinin halen daha istenilen seviyeye gelmemiş olmasıdır. Sizin saatiniz de akıllı mı bilmiyorum ama görünüşe göre pek de tercih edilmiyor. Akıllı saatleri tercih etmeseniz de teknoloji haberleri konusunda bizi tercih etmekten vazgeçmeyin. 

akilli-cihazlar-saat-sektorunde-kuculuyor

 

iPhone 6S’in Pil Sorununun Çözümü Bulundu

Sevgili iPhone kullanıcıları,

Sizi ilgilendiren teknoloji haberleri ile yine karşınızdayız. Bildiğiniz gibi Apple, iPhone 6S modellerinin pilleri konusunda bir açıklama yapmıştı. Eğer siz de bu modeli kullanıyorsanız veya çevrenizde kullanan varsa haberimizi dikkatle takip edin.

Son dönemin en beğenilen modellerinden biri olan iPhone 6S, maalesef bazı problemlerle bizi karşı karşıya getirdi. Teknoloji hayatımızı kolaylaştırdığı gibi bazı sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Telefonunuzun aniden kapanması veya şarjın bir anda azalması bir çok kullanıcının Apple’a olan şikayetlerinin yoğunlaşmasına yol açtı. Bunun üzerine harekete geçen Apple yaptığı açıklamayla bazı iPhone 6S modellerinde hata olabileceğini ve bunların ücretsiz bir şekilde değiştirilebileceğini belirtti.

Burada aklımıza gelen bazı soruların sizlerin de kafasını karıştırabileceğini düşünmekteyiz.  Hangi iPhone 6S modelleri hatalı? Bunların tespiti mümkün mü? Şikayet üzerine mi hata kontrol edilecek yoksa Seri numaralarından hatalı modeller anlaşılır mı?

Şimdi gelin hep birlikte telefonumuzun hatalı olup olmadığını anlayalım.

9to5Mac yayınladığı haberle Apple’ın bu modelleri nasıl tespit edeceğini açıkladı. Şikayet üzerine veya tek tek inceleme ile tespit etmenin zorluğunu bilen Apple çareyi seri numaralarda buldu. Bunu kolaylaştıran gelişme ise hatalı modellerin belirli bir zaman diliminde yapılmış olmasıdır.

Siz değerli okuyucularımızdan kullanılan bu modelin hatalı olup olmadığını anlamanız için dediklerimizi aynen uygulamanızı istiyoruz. Ayarlar – Genel – Hakkında kısmına girerek cihazının seri numarasına bakmanız gerekiyor. Eğer seri numaralarının 4. ya da 5. hanesinde “Q3, Q4, Q5, Q6, Q7, Q8, Q9, QC, QD, QF, QG, QH ya da QJ” karakterlerinden birine rastlarsanız bilin ki sizin modeliniz de bu zaman aralığında üretilmiş demektir. İstediğinizde cihazınızdaki bu pilin değiştirilmesi mümkün olabilmektedir.

Haberimizi okuyan siz değerli okuyucularımızın Apple Store‘ lara doğru hareketlendiğinizi tahmin  etmekteyiz. Ancak ücretsiz pil değişiminin Türkiye’de başlayıp başlamadığını henüz bilmiyoruz. Eğer siz de böyle bir sıkıntıyla karşı karşıya iseniz ve seri numaranız yukarıdaki gibi karakterlere sahipse bizi takip etmeye devam etmenizi tavsiye ederiz. Bu konuda bir gelişme  olduğunda sizleri bilgilendirmeye devam edeceğimiz konusunda hiç şüpheniz olmasın.

Teknoloji haberleri konusunda en doğru ve en yeni bilgilere ulaşabileceğinizden emin olun ve bizi takip etmeye devam edin.

iphone-6s-in-pil-sorununun-cozumu-bulundu

iOS 10 İşletim Sistemi ile Çalışan Ayna Yaptılar

Merhaba teknoloji sever dostlar,

Bugün yine hepimize bilim insanlarının icatta sınır tanımadığını kanıtlar nitelikte bir haberle karşınızdayız. Akıllı telefonların hayatımıza girdiği zamanlarda yaşadığımız şokları hatırlıyorum da alışmakta epeyce zorlanmıştık hepimiz. Ama her yeniliğe olduğu gibi onlara da alışmak zor olmadı. Gerçi gelenekçi zihniyete sahip belli bir yaş üstündeki anne-babalarımız akıllı telefonlara hala burun  kıvırarak bakıyor olsa da toplumun çoğu kesiminde birer, hatta ikişer akıllı telefon var.

Bilindiği gibi Apple markası akıllı telefon sektöründe dev markalardan biri. Amerika’nın New York şehrinde yaşayan Rafael Dymek adında tasarımcı bir arkadaş icadın sınırlarını bayağı bir zorlamış ve Apple adına “Apple Mirror” adında bir ürün  yapmış. Peki, nedir bu Apple Mirror?

“Mirror” bildiğimiz gibi “ayna” demek. Eee o zaman Apple Mirror da bir ayna mı diyenlerinizi duyar gibiyim. Cevap veriyorum: Evet.

Rafael Dymek’in tasarımı bu ayna yansıma özelliği kullanılarak iPad gibi çalışan bir aygıt haline getirilmiş. Ama tabii dev bir iPad. Üstelik iOS 10 işletim sistemi kullanılmış. Dokunmatik elbette ki… Bu aynayı dev bir iPhone ya da iPad olarak düşünebilirsiniz. Bir iPhone ve iPad’te yapabileceğiniz her şeyi bu aynada yapabiliyorsunuz. Mesela bu aynada dizi izleyebiliyosunuz, on-line alışveriş yapabiliyorsunuz, hava durumuna bakabiliyorsunuz. Hata uzandığınız yerden on-line oyun bile oynayabiliyorsunuz. Akıllı telefonunuzdan ve tabletinizden ne yapıyorsanız bu aynada da yapabilmeniz Rafael Dymek tarafından yapılabilir hale getirilmiş.

Evet arkadaşlar, önemli bir teknoloji haberi olarak düşündüğüm bu haberi sizlerle de paylaşmak istedim. Bakalım takip eden aylarda ve yıllarda daha ne gibi teknolojik gelişmeler bizi şaşırtmaya devam edecek? Ben de sizler gibi meraktayım açıkçası…

ios-10-isletim-sistemi-ile-calisan-ayna-yaptilar

Apple Büyük İddiayı Yalanladı

Merhaba teknoloji sever arkadaşlar,

Bugünkü teknoloji haberimin konusu şöyle:

iPhone 6S Merkezi Amerika’da olan teknoloji devlerinin başında gelen isimlerden biri olan Apple’ın başı dertte görünüyor. Daha önce Samsung firmasının başına gelen benzer bir problemle karşı karşıya kalan Apple firmasının da iPhone 6S modelindeki batarya sorunu ile başı derde girecek gibi duruyor.

Geçtiğimiz günlerde Apple firması iPhone 6S modelinde ortaya çıkan batarya sorununu kabul etti. iPhone 6S kullanıcılarını Apple Store’lara davet eden teknoloji devi firma, sorunlu bataryaların değişiminin yapılacağını duyurdu. Arka planda ise ortalığı, Apple şirketinin sonunun Samsung gibi olabileceği dedikodusu sarmış durumda. iPhone 6S’lerdeki yaşanan batarya sorunu, akıllara ilk olarak Samsung Galaxy Note 7’lerdeki batarya patlaması olaylarını getirdi. Samsung’un yaşadığı batarya patlama vakalarının iPhone 6S’lerde de yaşanabileceğini düşünen uzmanlar, benzer bir durumun yaşanabileceği konusunda kullanıcıları dikkatle olmaya çağırdı.

Tüm bu olayların arkasından Apple’dan batarya sorununun; Samsung’daki gibi patlamalarla sonuçlanmayacağına dair ilk açıklamalar geldi. Şirket yetkilileri kendi telefonlarındaki batarya probleminin, sınırlı sayıdaki iPhone 6S modelinde yaşandığını açıkladılar. Bu konunun üzerinde hassasiyetle duran Apple firması, iPhone 6S’lerde yaşanan batarya probleminin patlamalara yol açmayacağını ve bu durumun herhangi bir güvenlik sorununa sebep olmayacağını özellikle belirtti.

Ünlü teknoloji devi Apple şirketi, bahsi geçen batarya sorunlarının tüm iPhone 6S modellerini kapsamadığını açıkladı. Bu problemin sadece Eylül ve Ekim 2015 tarihlerinde üretilen bazı iPhone 6S modellerinde görüldüğünü, batarya problemi yaşayan kullanıcıları için bir değişim kampanyası başlattıklarını belirtti. Batarya sorunu olan iPhone 6Slerin batarya değişimi Türkiye’deki cihazları da kapsayacak.

Evet, teknoloji severler aranızda bu telefonu kullanan varsa Apple Store’lara uğrayıp batarya değişimi hakkında bilgi alabilirsiniz.

apple-iddiayi-yalanladi