Elmastan Üretilen Batarya

Merhaba sevgili arkadaşlar,

Bugün sizlere bir kez daha teknolojinin hayatımıza etkisinden bahsedeceğim. Başlığımız size garip gelebilir ancak öyle değil. Değerli olan elmas değil mi? Kafanızdaki soru işaretini gidermek için teknoloji haberimizi okumaya devam edelim.

Elmasın nükleer atıklarını bataryaya dönüştürmek amacıyla kullanılabileceği keşfedildi. Doğaya ve çevredeki her türlü canlı varlığa zarar veren nükleer atıklar, bilim adamlarının uzun süredir üzerinde durdukları ve çözmek için uğraştıkları bir sorun olmaya devam ediyor. Özellikle kimyasal alanlarda veteknolojinin gelişmesiyle bir çok alanda kullanılan nükleer atıklar büyük bir problem teşkil ediyor. Bristol Üniversitesinde görevli araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen ve bu soruna çözüm yolu sunan bir keşif gündeme geldi.

Bilim insanları, nükleer atıkları elmaslar ile çevreleyerek bir çeşit bataryaüretilebileceğini keşfettiler. Radyasyonu düşük olan maddelerde denemeler yapan araştırmacılar, bu sayede nükleer atığın etrafına radyasyonun yayılmadığını fark ettiler. 

Bu projedeki tek problem, üretilen bataryanın güç seviyesinin düşük olması. Tahminlere göre, keşfedilen bu teknikle üretilen karbon bazlı bir batarya, nükleer enerji için kullanıldığında ortaya çıkan enerjinin %50’sini 5730 sene içerisinde üretebilecek.

Buna rağmen bataryalar her türlü ortamda sorunsuz bir şekilde çalışabiliyor. İlerleyen yıllarda bu teknikle üretilecek bataryalarının uçaklarda ve uzay gemilerinde kullanıldığını görebiliriz. Ancak bunun olabilmesi için en başta bataryaların daha fazla güç üretilebilmesini sağlamak gerekiyor.

Bakalım bilim insanları bunu başarıp istedikleri amaca ulaşabilecekler mi… Biz de bu arada herhangi bir gelişme olduğunda sizleri bilgilendirmeye devam edelim. Teknoloji haberlerinin en güvenilir kaynağı sitemiz, sizlere en doğru haberleri ulaştırmaya devam edecek. Bizi takipte kalmaya devam edin.

elmastan-uretilen-batarya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.