Elektrikli Arabalardan Sonra Şimdi de Elektrikli Yol

Değerli arkadaşlar merhaba, bir teknoloji gelişmesi ile daha sizlerle birlikteyim. Bilindiği gibi fosil yakıtların bir gün bitecek olması, bilim insanları tarafından farklı arayışlara girilmesine sebep olmuştur. Bu konuda en bilinen çalışmalardan biri de son dönemde ağırlık kazanan elektrikli otomobiller olmuştu. Bu seferki haberimiz fosil yakıtlarla ilgili değil,  yine de enerji üretiminde sağlanan yeni bir yenilik olarak ilginizi çekecektir.

Bilindiği gibi elektrik üretmek için teknolojinin imkanlarından faydalanılmaktadır. Ancak bu haberdeki elektrik üretimi biraz farklı bir yolla sağlanmaktadır. Fransa’da yapılan bir çalışma ile dünyada ilk kez elektrik üreten bir yol yapıldı. Güneş enerjisinden elektrik üreten bu yol, Fransız bakan Segolene Rayol tarafından geçtiğimiz günlerde hizmete açıldı.

Bu elektrik üreten yol Fransa’nın Normandiya bölgesinde hizmete açıldı. İlk olarak 1 kilometre olarak yapılan bu yol, deneme amaçlı olarak planlandı. Fotovoltaik kaptörlü bloklardan üretilen ve dünyada bir ilk olan bu 1 kilometrelik yol hizmete açıldı. Fransa Çevre ve Tabii Kaynaklar Bakanı Segolene Rayol tarafından hizmete açıldı.

Bu tarz çevre dostu yolların Fransa’da çoğalmasını isteyen bakan, dünyada ilk olan bu 1 kilometrelik yolun diğer ülkelere de örnek olmasını ve tüm dünyada bu tarz projelerin olmasından mutluluk duyacağını belirtti. Güneş enerjisi ile elektrik üretebilen bu yolun, 1 kilometresi 5 milyon Euro maliyetle yapıldı.

Umarız bol güneşli ülkemizde de bu tarz yollar yapılır, yapılırsa  elektrik üretimi için yeni bir kaynak sağlanmış olur. Biz herhangi bir gelişme olduğunda sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Siz de bu teknoloji haberi yada diğer teknoloji haberleri ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız, bizi takip etmeye devam edin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.