Dünya Ekonomisini Sarsacak Gök Taşı

Merhaba değerli arkadaşlar, bu seferki haberimiz uzay teknolojisi ile ilgili. Dünya ekonomi piyasasını derinden sarsacak bir meteor keşfedildi. Bu göktaşının tahmini değeri 10 bin katrilyon dolar. Güneş sisteminde rastlanan bir göktaşında kıymetli maddeler olduğu tespit edildi. Bu maddelerin tahmini değeri, dünya ekonomisinin yaklaşık 137 bin katı değerinde…

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi, Jüpiter ve Mars’ın arasında yer alan ve Asteroit Kuşağında bulunan gök taşında, 10 bin katrilyon değerinde demir, nikel ve altın gibi maddelerin bulunduğunu  ifade etti. Vatan’da yer alan habere göre; dünya ekonomisinin toplam değerinin yaklaşık  73.7 trilyon dolar olduğunu ifade eden bilim adamları, NASA’nın bu hamlesinin dünya ekonomisinin çökmesine neden olabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

NASA, 200 kilometre genişliğindeki asteroide bir uzay aracı göndermeyi planlıyor. Ancak şuan için bu göktaşı üzerindeki değerli madenlerin, Dünya’ya nasıl getirileceği bilinmiyor. NASA bu asteroide gözlem amacıyla 2023 yılında bir uzay aracı göndermeyi düşünüyor. Uzay madenciliği bu yüzyılın en önemli iş kolu olarak görülüyor. Madenlerin şuan için dünyaya getirilmesi çok maliyetli olacaktır ancak gelişen teknoloji ile, uzay yolculuğunun maliyetini düşürebilir ve bu madenlerin gelmesi de daha kolay olabilir.

Ancak şu bilgiyi de aktarmamız gerekiyor. Şuana kadar keşfedilen birçok göktaşından Dünya’ya sadece bir kez materyal getirilmiş. Japonya Uzay Ajansı’nın uzay aracı Hayabusa, 2010 yılında “25143 İtokawa” asteroidinden Dünya’ya birkaç parça toz ulaştırılabilmişti. Yani söz konusu madenlerin Dünya’ya gelmesi için çok yıllar ve gelişmiş teknoloji ihtiyacı var. Ancak bilim adamları bunları Dünya’ya getirmeyi kolaylaştırmak için, söz konusu asteroitleri Dünya’ya yaklaştırmayı hedefliyor.

Bakalım bilim insanları, dünya ekonomisini derinden sarsacak bu madenleri dünya üzerine getirebilecek mi? Bu konuyla ilgili ve diğer teknoloji haberleri konusunda meydana gelen gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.