Donald Trump’un Eşinin Diploması Web Sitelerinde

Merhaba kıymetli arkadaşlar, bugün işinize yarama ihtimali olan bir teknoloji haberi ile daha karşınızdayım. Archive.org, internette yer alan tüm siteleri arşivleyen bir site olarak hizmet veriyor. Bu sitede, önceden internette yer alan ancak daha sonra silinmiş olan siteleri görebilirsiniz. Aklınıza gelen ama bulamadığınız şeyler varsa hemen aramaya başlayabilirsiniz.

Donald Trump‘ın eşi Melania Trump’ın Slovenya‘da okuduğu ve Mimarlık ve Tasarım mezunu olduğu söyleniyordu. Ancak diplomasına ulaşılmıyordu. Bu da kamuoyu tarafından sorgulanıyordu, sosyal medyada da gündem olmuştu. Melania Trump, şüpheleri gidermek için diplomasının resmini bir siteye koydu.

Evet arkadaşlar, teknoloji o kadar gelişti ve ilerledi ki artık gizli saklı bir şey kalmıyor. Özellikle sosyal medya sayesinde her şey konuşulur oluyor. Hele ki ABD’nin First Lady’si iseniz. Bayan Trump, melaniatrump.com isimli siteye diplomasının resmini koymuştu. Şüpheler gittikten sonra da kaldırdı. Ancak onun kaldırmış olması, internetten silinmesine yetmiyor. Çünkü teknoloji sayesinde ve archive.org ile Melania’nın diploması gibi tüm silinen bilgilere ulaşabiliyoruz.

Archive.org, 20. yılını kutlamaktadır, yirmi yıldır hizmet vermeye devam etmektedir. Brewster Kahle tarafından kurulan şirket, kâr amacı gütmemektedir. İnternetin adeta bir kopyası olan bu site, sadece websitelerini değil; şarkıları, tv programlarını, dergileri ve uygulamaları bile kopyalayabiliyor.

Merkezi San Francisco‘da bulunmaktadır. Bu genel merkezin içi bedava yazılımlar, konferanslarla dolu olsa da en çok dikkati çeken, gözlerin üstünde olduğu şey her şeyi arşivleyen serverlardır. Kahle, kendilerini bilgi ile aktive eden ve açık olmanın gücüne inanan inansalar olarak görmektedir. Bu ifade tarzı ile yaptıkları bu organizasyonu bizlere anlatıyor.

Eskiden gördüğünüz ancak silinen teknoloji haberleri, bu site ile sizlerin bilgisine kolaylıkla girecektir. Zaten güncel teknoloji gelişmelerini biz sizlere iletmeye devam ediyoruz.

Archive.org Trump’ın başkan seçilmesi ile Kanada‘da içerik toplamaya başlayacak. Yakında Hollanda ve Mısır gibi ülkelere de ofis açacak. Görünen o ki bayan Melania’nın sitesi internetten kaybolmayacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.