Cüzdanların Yerine Akıllı Telefonlar

Merhaba değerli arkadaşlar, yeni bir teknoloji gelişmesi ile karşınızdayım. Teknoloji dünyasının gelişmesi ile birlikte akıllı cihazlar da hayatımızdaki etkisini artıyor. Birçok alanda işlevi olan bu cihazlar, alışveriş yaparken de kullanılıyor. Çin halkının üçte biri alışveriş, ödeme yada para transferlerini cep telefonları üzerinden mobil ödeme ile yapıyor.

Cep telefonu mobil ödeme programlarından herhangi birinin kare-kodunun satıcı tarafından taranması ile alışveriş gibi işlemler yapılabiliyor. Mobil ödeme programları ile, diğer kullanıcılara mesaj atıyor gibi para transferi gerçekleştiriliyor. Kullanıcıların banka kartı, kredi kartı ve cüzdan taşımadan günlük işlemleri yapabildikleri bu uygulamalar, tüm parasal işlemleri yapabilme imkanı sağlıyor. Bu programlar ayrıca, e-ticaret eklentisi ile, internet üzerinden birikim yapma imkanı da sağlıyor. Çinli Uber olarak adlandırılan taksi kiralama firması Didi Chuxing ile de çalışabilen uygulamalar, kentin herhangi bir yerinden taksi çağırabiliyor ve taksi ücretini ödeyebiliyor.

Çin sınırlarında mobil ödeme uygulamalarından en büyük paya sahip firma, 450 milyon Alipay kullanıcısı bulunan e-ticaret devi Alibaba. Diğeri ise 200 milyon kullanıcısı bulunan, Wechat Pay uygulaması ile Tencent. Yaklaşık 1.3 milyar nüfusa sahip ülkede, her üç kişiden biri bu uygulamalardan birini kullanılıyor. Çin’de  mobil ödeme uygulamasını kullananların yüzde 50’si, 13-50 yaş aralığında bulunan kullanıcılardır. Kullanıcıların yüzde 71’i restoranda, yüzde 49’u taksilerde, yüzde 44’ü de alışverişlerde bu uygulamayı kullanıyor.

Bu mobil uygulama ile tek telefon yeterli oluyor. Para, kredi kartı yada cüzdana ihtiyaç duymadan tüm ödemeler yapılabiliyor. Teknoloji o kadar gelişti ki, yakında daha başka neler göreceğiz kim bilir! Tüm teknoloji haberleri konusunda bilgi sahibi olmak için bizi takip etmeye devam edin. Böylece gelişen teknolojiye bizimle birlikte ayak uydurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.