Crysis’teki Biyonik Zırh Gerçek Mi Olacak?

Merhaba değerli arkadaşlar, teknoloji haberleri konusunda sizleri bilgilendirmeye devam ediyorum. Öncelikle, yeni yılın hepimize sağlık ve mutluluk getirmesini diliyorum. Oynayanlar bilir, popüler video oyunu Crysis’te konu edilen biyonik askeri zırhlar, gerçek hayatta karşılık bulabilir mi? Gerçeğe dönüşebilir mi? Bu konuda yapılan çalışmalarda gelinen noktayı sizlere aktarıyorum.

Crysis aslı video oyununda gördüğümüz ve o yıllarda bilimkurgu konusu olan biyonik zırhlar, gerçek olmaya başladı. Exosuit alanında yaptığı çalışmalarla tanınan SRI International adlı şirket, askerlerin haraket kabiliyetini artıran, daha hızlı koşmalarını sağlayan, daha yükseğe zıplamalarına yarayan ve daha ağır yükler taşımalarını sağlayan, kıyafet şeklinde giyilebilecek olan zırhı tanıttı.

Hidrolik Exosuit teknolojisini, kolayca giyilebilen esnek bir tulum gibi kullanılabilen bu kıyafeti, “intelligent wearable strength” ( akıllı giyilebilir güç ) olarak tanımlanıyor. Tulum şeklindeki bu kıyafette, gelişmiş sensörler ve hidrolik sıvıyı harakete geçirebilen, küçük elektrik motorları bulunuyor. Bu özellikler sayesinde kullanıcılar, ağır yükleri daha kolay taşıyabiliyor yada kendi ağırlığını taşırken daha rahat hareket edebiliyor. Buna benzer teknoloji ürünleri, öncelikle cephe hattında görev yapan ve ağır yükler taşımak durumunda olan askerlerin işini kolaylaştırmak üzere tasarlanıyor.

Bu tarz teknoloji ürünleri sivil hayatta kullanılır mı bilmiyoruz. Önce  askerler kullansın, istenen başarı sağlanırsa, zaten sivil insanların kullanımına sunulacaktır. Bu konuyla ilgili bir gelişme olduğunda, diğer teknoloji haberleri gibi en güncel haliyle sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Sitemizdeki diğer teknoloji haberlerini okuyabilirsiniz. Sizden ricamız, bizi takip etmeye devam etmeniz. Tekrardan sağlıklı ve mutlu bir yıl diliyorum. İyi seneler…!!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.