Cepten İnternet Kullanımı Son Yılda İkiye Katlandı

Merhaba değerli arkadaşlar, teknolojinin hayatımızdaki yerini gösteren bir haber ile karşınızdayım. Özellikle akıllı telefon teknolojisinin artış göstermesi ile birlikte, internet ihtiyacı cep telefonlarından halledilir oldu. Bu da telefonlara ödenen internet ücretlerinin artmasına yol açtı.

Mobil internet kullanımı, yılın üçüncü çeyreği göz önüne alındığında,  geçen senenin aynı dönemine göre %100 artış gösterdi. Bu atışla birlikte 313 bin 447 terabayt oldu. AA muhabirinin, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerinden edindiği bilgilere göre, mobil interneti kullananların sayısı üçüncü çeyrek itibariyle, geçen yılki döneme göre %30.5 arttı. Geçen yıl 37 milyon 538 bin 898 kişi, mobil bilgisayar ve cepten internet kullanmış. Bu yılki sayılar ise yaklaşık yüzde otuz artışla 48 milyon 978 bin 66 oldu.

Söz konusu dönem için 3G abone sayısı, 4,5G’ın teknolojisinin hayata geçmesinden dolayı düşüş yaşadı. Bu dönemde artış gösteren 4,5G ise 45 milyon civarında kullanıcıya sahip. 3G kullanmaya devam edenlerin sayısı  23 milyon civarında iken, sadece 4,5G hizmeti alan genişbant abone sayısı 29 milyon olarak belirlendi.

Aynı dönem için mobil internet kullanımı ise yüzde yüz artış ile önceki yılın verilerini ikiye katladı. Buna göre geçen yılın aynı döneminde 156 bin terabayt civarında olan kullanım, bu yılın üçüncü çeyreğinde 313 bin seviyelerine ulaştı. Bu kullanımda ağırlıklı paya sahip olanı ise tabiki 4,5G oldu. 313 bin terabaytın yaklaşık, 267 bin’i 4,5G teknolojisi kullanıcılarına ait. Türkiye Eylül ayı itibariyle, yaklaşık yüzde 94 penetrasyon oranı ile toplamda 74 milyon 457 bin 474 mobil aboneye sahip.

Ben gibi bir çok kişi de, tahmin ediyorum ki internet işlerini mobil cihazlar üzerinden görüyordur. Teknolojinin hayatımızdaki etkisinin daha da artacağını göz önünde bulundurursak, bu rakamlar seneye daha da artacaktır. Teknoloji haberleri konusunda en güncel bilgilerden faydalanmak için bizi takip etmeye devam edin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.