Cep Telefonları İle Sperm Yoğunluğu Ölçülebilecek

Merhaba sevgili arkadaşlar, ilginç bir teknoloji haberi ile sizlerle birlikteyim. Bilim insanları her geçen gün, teknoloji dünyasının gelişmesi ile birlikte ilginç ve güzel gelişmelere imza atıyor. Bu gelişmelerden birini sizlere aktarıyorum.

Bilim insanları, cep telefonları ile erkeklerin sperm yoğunluğunu ölçebilen bir kit geliştirdi. Bu test ile telefonların kamerası bir mikroskoba dönüşüyor. Böylece sperm yoğunluğu ölçülebiliyor. Los Angeles kökenli şirket Medical Electronic Systems, geliştirdikleri teste YO evde sperm testi ismini verdi. Bu test doktora gitmekten çekinen erkekler için büyük bir iyilik olacak. Bu test sayesinde çekindiği için doktora gitmeyen erkekler, evde sperm yoğunluğunu öğrenebilecek ve daha erken şekilde tedaviye başlayabilecek.

Test için hazırlanan kitin içinde, örnek toplama kabı, sperm örneğini sıvılaştıran bir çeşit pudra, plastik pipet gibi malzemeler bulunuyor. Bu kitin fiyatı ise 50 dolar, TL cinsindendir hesaplarsak 200 TL’ye yakın. Sperm örnekleri bir kapta toplanıyor, ardından özel pudra içine ekleniyor ve 10-15 saniye kadar karıştırılıyor. Görüntü alındıktan birkaç dakika sonra, sperm yoğunluğu sayılıyor ve daha sonra bu sonuç telefon ekranında gözüküyor.

Söz konusu test, Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi Başkanlığı FDA tarafından da onaylanmış. Kısırlık problemi yaşayan çiftlerin %40 ‘ın, erkeklerin sperm yoğunluğu ve kalitesinden dolayı meydana geldiği unutulmamalıdır. Bu açıdan bakıldığında, bu gelişme oldukça önemli. Türkiye’ye gelir mi? Gelirse ne zaman gelir? henüz bir bilgimiz yok. Ancak satımı başladığında oldukça ilgi görecektir. Siz de tüm teknoloji haberleri konusunda bize ilgi göstermeye devam edin. Böylece bizim aracılığımızla meydana gelen teknoloji gelişmelerini, en güncel haliyle öğrenmiş olun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.