Carl Sagan 1995 Yılında Geleceği Görmüş

Merhaba değerli teknoloji meraklıları, ilginç bir haber ile sizlerle birlikteyim. 1996 yılında hayata gözlerini yuman astrofizikçi, bilim insanı, toplum bilimci ve aynı zamanda psikolog olan Carl Sagan, yıllar önce yazdığı kitapla topluma ışık tutmaya devam ediyor.

Carl Sagan 1995 yılında, The Demon – Haunted World ismiyle bir kitap yayınlamıştı. Bu kitaptan bir yıl sonra 1996 yılında hayatını kaybeden Sagan’ın amacı, okuyucularının eleştirel ve şüpheci düşünmesini sağlamaktı ve bunu da başarıyla gerçekleştirdi. Sagan’ın bahsettiği bilgiler, kendini geliştirmiş bir bilim adamı için normal olan bilgilerdi. Ancak Carl Sagan bu bilgileri herkesin anlayabileceği şekilde betimlemişti. Sagan söz konusu bu kitapta, her nasıl olduysa bugünün ve geleceğin teknolojisini büyük ölçüde tahmin etmişti.

Tabi Sagan bu kitapta sadece teknoloji konusundan bahsetmedi. Düşük üretim, yüksek tüketim; siyaset ve insanların mutsuzluğu; toplum yararına hareket edemeyen politikacılar gibi konularda günümüzde yaşanan olayları tam 12’den tahmin etmiş. İnsanların, bizi iyi hissettiren şeyler ile o şeylerin doğru olup olmadığı konusunda ayrım yapmanın entellektüel olarak yeterli olmadığını belirtmişti, kitabında. Günümüzde de birçok internet sitesinde aktarılan sahte veriler, Sagan’ı doğrular niteliktedir.

Carl Sagan’ın kitabında yer alan düşünceleri, günümüzde diğer bilim adamları tarafından Twitter gibi sosyal medya uygulamaları üzerinden paylaşılıyor. Sagan şuan hala hayatta olsaydı ve ülkemizde yayınlanan birçok yarışma programının özellikle gençleri soktuğu hali görseydi. Gençlerin bu programlar karşısında saatlerini harcadığını gördüğünde, tezinin doğru çıkmasına sevinse mi üzülse mi orasını bilemez tabi. Yada birçok internet sitesinde bilim dışı faaliyetlerde bulunduğunu görse, bu konuda daha başka birçok kitap yazardı sanki!! Siz gelin interneti güzel şeyler için kullanın, teknoloji dünyasında meydana çıkan gelişmeleri takip edin. Bizim aracılığımızla tüm teknoloji haberleri konusunda bilginiz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.