Burçin’in Galaksisi

Merhaba değerli arkadaşlar, güzel ve hepimizi dururlandıracak bir teknoloji haberi ile karşınızdayım. Uzay bilimi konusunda, Amerika’nın başarısı bilinmektedir. ABD’de doktora yapan bir Türk, uzay bilimine katkı sağlayarak, hem tarihe geçti hem de hepimizi gururlandırdı. ABD’de doktora yapan Burçin Mutlu Pakdil, bir galaksi keşfetti. Bu galaksiye Burcin’s Galaxy, yani Burçin’in galaksisi adı verildi.

North Carolina Doğal Bilimler Müzesi ve Minnesota Duluth Üniversitesindeki astronomlar, yeni bi halka galaksi keşfetti. Galaksiye PGC 1000714 adı verilmiş. Galaksi, bir eliptik çekirdeğe ve iki dış halkaya sahip. Bu galaksi evrende türünün tek örneği olmuştur. Ayrıca bu galaksi Dünya’ya 359 milyon ışık yılı uzaklıkta.

Galaksinin alışılmadık yapısı, astronomların, galaksilerin nasıl evrimleştiklerini ve oluştuklarını anlamak için büyük bir katkı sağlayacak. Astronomlar, bu tarz galaksilerin nasıl oluştuğuna dair henüz bir bilgiye sahip değiller. Fakat dış bölgeleri hakkında bir fikir sahibiler. Dış bölgelerinin, çarpışan gazın sonucu meydana gelmiş olma ihtimali yüksek. Ayrıca astronomlar, keşfedilen bu galaksinin halkalarının nasıl oluştuğunun bilinmesi neredeyse imkansız olduğunu düşünüyorlar.

Bizi ilgilendiren kısmına şimdi geliyoruz. Bu araştırmayla ilgili yayınlanan makalenin baş yazarı ABD’de doktora öğrencisi olan Burçin Mutlu Pakdil. Bu galaksiyi keşfeden ilk kişinin de Türk araştırmacı Burçin olduğu belirtildi. Birçok örnekte olduğu gibi bu yeni keşke Burçin’in adı verildi ve Burcin’s Galaxy ismi konuldu yani Burçin’in Galaksisi. Burçin Mutlu Pakdil, galaksinin oluşumu ile ilgili açıklamada bulundu.” İç ve dış halkanın farklı renkleri, bu galaksinin iki farklı oluşum periyodu geçirdiğini gösteriyor.” dedi…

Öncelikle gururumuz olan, Burçin’i tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz. Umarız ki diğer teknoloji konularında da, bu tarz başarılı çalışmaları görürüz. Bu konuda devlet büyüklerine büyük iş düşüyor. Teknoloji haberleri konusunda sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz, bizi takip etmeye devam edin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.