Bugün Doğan Bir Çocuk Gelecekte Araba Kullanamayacaklar!

 

Merhaba değerli arkadaşlar, ilginç bir teknoloji haberi ile karşınızdayım. Merkezi San Diego’da bulunan Bağlamsal Robotik Enstitüsü’nün başkanı olan Henrik Christensen, bugün doğan bir çocuğun gelecekte araba kullanma keyfi yaşayamayacağını söyledi.

Otonom araçların geleceği konusunda oldukça ilginç görülen açıklamalarında, tahmini olarak bugünlerde doğan bir çocuğun hiçbir zaman araba süremeyeceğini belirtti. Otonom yani şoförsüz araçların 10-15 yıl gibi bir sürede, hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri olacağını tahmin ettiklerini söyledi. Günümüzde lüks olarak ifade edilen otonom araçlar, birkaç yıl sonra ortalama gelir seviyesine sahip tüketicilerin erişebileceği teknolojik bir ürün olacak. Trafikle ilgili muhtemelen hepimizin acı bir macerası vardır.

Park etmede sıkıntı yaşayanlar yada insan merkezli trafik kazalarına maruz kalanlar olabilir. Henrik Christensen’e göre otonom araçlarla bu gibi sıkıntılar son bulacak. Bu araçların aynı zamanda insanların üretkenliğini de artırması bekleniyor. Christensen’in diğer görüşleri ise şöyle:

Otomobil sürmeyi sevdiğini ancak, San Diego’da her gün 1 saat direksiyon başında olmaktan sıkıldığımı söylüyor. Yeni otomobiller ile daha üretken bir şekilde aracın içinde olacaklarını da ekliyor. Tabi bu durum 20 yıl sonrası için geçerli olacak. 20 yıl sonra artık otomobil sahibi olunmayacak, araçlar birer servis aracı haline gelecek. Düşünsenize “Beni saat 5’de şuradan al” diyorsunuz ve gelip sizi alıyor, istediğiniz yere götürüyor. Otopark arama, yürüme ve otomobil sürme gibi dertler olmayacak. Tam da gelecek nesile uygun bir durum.

Bunun dışında Toyota’nın Ar-Ge bölüm başkanı Gill Pratt’e göre, 5. Seviye Otonom araçlara  geçmek için daha çok kat edilemedi gereken mesafe var. Elon Musk ise Christensen’e destek olacak şekilde bir açıklama yaptı. 2017 Tesla modellerinin hepsi otonom olacak. Bakalım gerçekten de olacak mı? Teknoloji haberleri konusunda bizimle olmaya devam edin ve gelişmelerden haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.