‘’Black Friday’’de Alışveriş Yapmadan Önce Bunları Bilmelisiniz

Yepyeni bir konuyla daha karşınızdayım sevgili teknoloji sever arkadaşlarım, hepinize yeniden merhaba;

Birçoğunuzun bildiği gibi Amerika’da mağazalar ‘’Black Friday’’ yani Kara Cuma; kasım ayının dördüncü perşembesi kutlanan Şükran Günü’nden sonra gelen ilk cuma büyük bir indirime girecekler. Özellikle online alışveriş sitelerinin hatırı sayılır indirimler yapacağı bu günde, milyonlarca kullanıcının internet üzerinden milyarlarca dolarlık alışveriş yapacakları düşünülmekte. Peki siz, internette alışveriş yapmadan önce almanız gereken önlemler konusuna ne kadar hakimsiniz? Yeri gelmişken gelin hep birlikte internetten güvenli alışveriş yapmanızı sağlayacak bilgilere bir göz atalım.

*Alışveriş yapacağınız web sitesinin özel bilgilerinizi koruyabilecek güvenlik seviyesinde olup olmadığını kontrol edin. Eğer site bu güvenlik sistemine sahipse site sayfasının üst kısmında bir kilit logosu olması lazım. Bu logo, sitenin kredi kartı bilgilerinizi hackerlardan koruyabilecek güvenliğe sahip olduğunun göstergesidir.

*İnternete bağlandığınız Safari, Chrome ya da Explorer’ın son sürümü olduğundan emin olmalısınız.

*Alışveriş yapacağınız site güvenlikli de olsa, olası bir online hırsızlığına maruz kalmamanız için sanal kart kullanmaya çalışın.

*Bankanızla görüşüp, kredi kartınızla harcama yaptığınızda, bunun size SMS ya da e-mail yoluyla bildirim olarak gelmesini isteyin. Bu yöntemle yapmadığınız bir alışveriş detaylarını anında görebilir ve bankanızla bağlantıya geçip durumu bildirebilirsiniz.

*Kullandığınız virüs programının en son sürüm olmasına dikkat edin.

*İnternet üzerinden yapacağınız alışverişler için çift aşamalı güvenlik sistemi kullanın.  Ödeme yapmadan önce telefonunuz veya e-mail adresinize onay kodu gelmesini istediğinizi bankanızla mutlaka görüşerek onları bilgilendirin.

*Mümkün olduğunca App Store ya da Google Play’den indirdiğiniz ve güvenilirliğinden emin olduğunuz uygulamalardan alışveriş yapın.

*Şifre belirlerken geçen yılki gibi 123456 gibi popüler bir şifre kesinlikle seçmeyin. Aklınızdan hiç çıkarmamanız gereken şifrenizin kendi doğum tarihiniz de olmaması gerektiğidir, sakın unutmayın.

black-fridayde-alisveris-yapmadan-once-bunlari-bilmelisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.