Bilim İnsanları ” Yok Artık ” Dedirtti

Merhaba arkadaşlar, bugünkü haberimiz bizleri olduğu gibi sizi de şaşırtabilir. İsrail’de yapılan bir çalışma teknolojinin inanılmaz boyutlarını gözler önüne serdi. Su, ses ve ışık dalgaları izlenerek yapılan çalışma sonucunda ortaya çıkan lazer teknolojisi, sensör sistemi ile hücreleri, evet yanlış duymadınız hücreleri bile dinleyebilecek.

Technion araştırmacıları, ürettikleri sistemle teknolojinin bilime olan katkısını bir kez daha gözler önüne serdi. Işık, su ve ses dalgalarının etkileşimi ile çalışan ve aynı zamanda bir ilk olan bu yeni lazer teknolojisi, ilerleyen zamanlarda daha da geliştirilerek özellikle sağlık sektöründe çok işe yarayacak gibi.

Şimdilik fazla bilgi sahibi olunmayan ve sadece küçük bir araştırma alanı olmanın dışına çıkamayan bir proje, sizlerinde bilgisine sunulmaktadır. Teknolojinin bilime ve eğitime katkısını isteyen ve daha çok olumlu yönlerini tercih eden okuyucular bu habere sevinecekler.

İsrail Teknoloji Enstitüsü öğrencilerinden Shmuel KaminskiLeopoldo Martin ve Shai Maayani tarafından, Prof.Dr. Carmon’undesteği ve gözetimi ile sürdürüldü. Birbiriyle alakasız gibi gözüken iki farklı fizik alanının birleşmesi ortaya muhteşem bir teknoloji çıkarmak üzere.

Prof. Carmon ekibiyle birlikte, bir ilk olan bu projede sıfır bir cihaz içindeki su dalgasının lazer oluşturabileceğini gösterdi. Bir tesadüf sonucu buna ulaştıklarını ifade Carmon, deney sırasında bu gelişmeye tanık olduklarını söyledi. Araştırmacılar fiber optik ışık ve damlacık düzeyindeki minik titreşimlerinin etkileşiminin bir ses yankısına benzer olduğunu keşfettiler. Bu ses bizim anlayacağımız şekliyle tek bir çığlığı bir çok kez duymaya benziyor. Bunun için işleri kolaylaştıracak ve etkileşimi körükleyecek sıvılar kullanıldı.

Şuanki lazer teknolojisinde kullanılan maddelerin bir  damla sudan daha sert olması lazer üzerindeki kontrolü arttırıyor ve kapasitesini geliştirme imkanı sağlıyor.

Daha fazla bilgiye sahip olmak için yapmanız gereken bizi takip etmeye devam etmek. Son dakika teknoloji haberleri size sunulmaya devam edilecektir.

bilim-insanlari-yok-artik-dedirtti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.