Anti-Madde Atomu Ölçümü

Sevgili teknoloji meraklıları, bilim dünyasından bir teknoloji gelişmesi ile birlikteyiz. CERN laboratuvarlarında 20 yıldır yapımı süren bir çalışma, meyvelerini vermeye başladı. Bu çalışmada bilim adamları, anti maddeye ışık göndererek dalga boyunu ölçtüler.

Nature dergisinde yayımlanan bir makale, bu teknoloji gelişmesinden bahsetti. Bu makaleye göre ALPHA raporlarında, bir antimadde atomunun ışık spektrumunun ölçülebildiği gözlemlendi. Bu durum, anti-madde teknolojinin tamamen farklı bir boyuta ulaştığının göstergesidir. Çünkü bu çalışma bir kaç yıllık bir çalışma değildir. CERN ekibi, 20 yıldır bu çalışmaya  emek vermekteydi.

Bu çalışma hakkında biraz bilgi verelim. Çalışmanın temelinde normal hidrojen ile antihidrojen atomlarından elde edilen verilerin karşılıklı olarak incelenmesi yatmaktadır. Buradaki bilim adamları, lazer ışınlarını anti-hidrojene iletiyor ve ışığın spektrumunu ölçüyor. Aynı işlem hidrojene de uygulanıyor ve tüm veriler karşılaştırıyor. Geçen 20 yılda her 15 dakikada bir, toplamda 25.000 anti-hidrojen atomu oluşturulabilmiştir. Ancak bunlardan sadece 14 tanesinin ölçümü tamamlandı.

Haberimizde de görüldüğü gibi bu bilimsel çalışmalar için, teknolojinin imkanları ile çok büyük ve özel bir laboratuvar oluşturulmuştur. Yapılan bu çalışma, evrenin temellerini anlama konusunda bize yardımcı olacaktır. Ekip üyelerinden Jeffrey Hangst “20 yılın sonunda bir şeyler yapabildik, bunu söyleyebilmek bizi oldukça rahatlatıyor.” ifadelerini kullandı.

Gerçekten de uzun süredir üzerinde çalışılan bir projenin sonuç vermeye başlaması, emek veren insanları mutlu etmektedir. Emek vererek hazırladığımız bu teknoloji haberlerinin, siz değerli okuyucular tarafından takip edildiğini öğrenmek, aynı mutluluğu yaşamamıza sebep olmaktadır. Siz bizi takip etmeye devam edin biz de güncel teknoloji haberlerini sizlere aktarmaya devam edelim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.