Anneler İçin Tüp İçinde Yaşayan Robot Azuma

Merhaba değerli arkadaşlar, teknolojinin ev işlerini kolaylaştıracak yönünü anlatan bir teknoloji haberi ile karşınızdayım. Bildiğiniz gibi anneler her işini yaptıracak bir evlat arar, ama hiç bulamazlar. Ancak Gatebox, evladın yerini doldurmasa da her istediğini yapacak sanal bir robot çıkardı.

Robot sizin için evdeki toz alan sistemi aktif edebiliyor ve zamanladığınız ev işlerini yapabiliyor. Ayrıca kendisi ile az da olsa iletişim kurabiliyorsunuz. Bu tarz teknoloji haberlerini ben de daha çok görmek istiyorum.

Tabi ev işlerinde robot kullanmak şuan için pek mümkün değil, bunun için önümüzde daha yıllar var. Fakat bu o tarz bir robot değil. Bu robot sanal bir robot olduğundan, kullanmanıza engel bir durum söz konusu değil. 3D sanal robot ile ev işleriniz otomatize oluyor. Gatebox’un yaptığı bu robot cam bir tüpte yaşıyor, sanki bir bilim kurgu filmi senaryosu okuyor gibi hissedebilirsiniz ancak öyle değil….

Robot, hem konuşması hem de görüntüsü ile bir anime karakteri gibi tasarlanmıştır. Verdiğiniz bazı görevleri yapabiliyor. Evdeki tozu çeken sistemi aktifleştirebiliyor ve ışıkları açıp kapayabiliyor. Görüntüsü bir Japon üretimi olduğunu bize anlatıyor. İsmi de zaten  öyle; Azuma Hikari

Gatebox, bu robotu ‘ilk karakter‘ olarak tanımlamış. Bu, şu demek; yeni model robotlar gelmeye devam edecek. Azuma Hikari’ye, sesinizle doğrudan iletişim kurabiliyorsunuz. Ancak görüntülü konuşmak istiyorsanız Azuma’nın yüzüne bakmanız gerekiyor. Android veya İOS işletim sistemleri üzerinden, evde olmasanız bile konuşabilirsiniz.

Gatebox, 22x36x52 cm hacminde ve 5 kg ağırlığındadır. Projektörü 1280×720 çözünürlükte, bir dizi kamera, mikrofon ve sensörlere sahip. İlk çıktığında sadece Japonca olacak, çıkış fiyatı 2600 dolar2017 Aralık ayına kadar piyasaya sürmeyecek. İngilizcesi için ön sipariş verebilirsiniz, bu da en az 3000 dolara mal oluyor. Yalnızlaşan insanlar için robotlarla konuşmak iyi mi kötü mü bilmiyorum.

Bakalım daha nasıl robotlar çıkacak karşımıza, biz teknoloji haberleri hakkında bilgi vermeye devam edeceğiz. Siz de bizi takip etmeye devam edin…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.