Android Telefonlar Tehlikede

Merhaba teknoloji sever arkadaşlar,

Gün geçmiyor ki; güvenlik firmaları telefonlarımızdaki ya da bilgisayarlarımızdaki işletim programlarının bir açığını ortaya çıkarmasın, piyasaları yerinden oynatmasın. Bugünkü yeni haberimiz telefonlarında Android işletim sistemini kullananları yakından ilgilendiren bir güvenlik açığıyla ilgili.

İşletim sistemi programcılarının, 55 Android modelinde keşfettikleri bir arka kapının en az 3 milyon cihazın güvenliğinin tehdit altında olduğunu ve bu sistemi kullananları hackerlara karşı savunmasız bıraktığı belirtiliyor. Özel bir güvenlik firmasının ortaya çıkardığı güvenlik açığı sayesinde Android kullanıcılarının cihazlarına sızılabildiği ve telefonlarda kayıtlı olan birçok özel bilgiye erişim sağlanabildiği açıklandı. Android kullanıcılarının kayıtlı dosyalarının yanı sıra arama kayıtları ve SMS’leri bile bu sızıntı sayesinde açığa çıkmış olma olasılığını da kanıtlar gibi görünüyor.

Sevgili teknoloji severler, BLU başta olmak üzere, uygun fiyatı sebebiyle bütçe dostu olarak bilinen Android tabanlı akıllı telefonların ortak bir özelliği ise ne ilginçtir ki; Çin’de üretilmiş olmaları. Hatırlarsanız çok kısa bir zaman önce yine Android kullanıcılarının arama kayıtları ve SMS’lerinin Çin merkezli sunuculara gönderildiği ortaya çıkmıştı. Çin’in neden bu tarz bilgilere ihtiyaç duyduğu konusu gizemini korumaya devam etmekle beraber, uzmanlar eminim ki bu durumun da peşine düşecek ve en kısa zamanda edindikleri yeni bilgileri kamuoyuna da duyuracaklardır.

Şimdilik Android kullanıcılarını uyanık olmaya ve telefonlarını en doğru şekilde korumaya alacak programları tercih etmelerini önermekten başka bir yol yok gibi görünüyor. Özel arama kayıtlarını ve SMS’leri de telefonda tutmamak bilgilere sızma ihtimaline karşı ufak bir önlem olarak da uygulamaya geçilebilir.

android-telefonlar-tehlikede

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.