Akıllı Tavuklar

Merhaba kıymetli takipçiler, bilindiği üzere teknoloji oldukça ilerledi. Teknoloji sayesinde bilim insanları birçok şeyi araştırıp, bilgimize sunuyor. Bunlardan biri de, haberimizin konusunu oluşturuyor. Tavuklar, sanılanın aksine belirgin kişiliklere ve bazı zihinsel becerilere sahipmiş.

Science Daily’nin internet sitesinde yer alan bir habere göre, Dünyanın en yaygın evcil hayvanı olarak gösterilen tavuklar, tahmin edilenden fazla özelliklere sahip. Tavukların psikolojisi, davranışları ve duyguları üzerine yürütülen bir araştırma, bu türün birçok psikolojik, davranışsal ve duygusal yetiye sahip olduğunu gösterdi. Araştırmada  yumurtadan yeni çıkan tavukların, nicelikleri arasındaki farkı ayırt edebildiğini, ayrıca sıralamayı bildiği gözlendi. Yapılan deney şöyle; 5 günlük tavuklara, iki perdenin arkasında kaybolan farklı miktarlarda iki grup nesne gösteriliyor. Hayvanların, arkasında daha çok nesne olan perdenin izini sürebildiği ve tavukların, saklanan bir topa giden yolu 180 saniyede hatırladığı görülüyor.

Bilim adamları, aynı koşullar altında tavukların sergilediği bu davranışların maymunlar tarafından da yapıldığını vurgulamaktadır. Ayrıca araştırma, tavukların daha iyi yemek ödülü için beklediklerinde kendilerini kontrol edebildiklerini ortaya koymuştur. Araştırmada, tavukların iletişim konusunda da oldukça ilgi çekici sonuçlara varıldığı gözlemlenmiş. En az 24 farklı sesi kullanmanın yanı sıra, değişik görünümler sergiledikleri de gözlemlenmiş. Araştırmada en dikkat çekici konulardan biri de, tavukların zaman aralıklarını algılaması ve önceden sezip haraket etmesi…

Tavukların korku, beklenti ve endişe gibi olumlu-olumsuz duyguları deneyim ettiği, basit bir  empati duygusundaki sahip olduğu anlaşılmış. Ayrıca dişilerin, yavrularının hareketlerini etkileyen annelik özelliklerini taşıdığı gözlemlenmiştir.

Bakalım bilim insanları, teknoloji sayesinde daha ne tür bilgilere erişecek. Biz bir gelişme olduğunda sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Siz de güncel teknoloji haberleri konusunda bilgi almak için bizi takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.