“Akıllı” Modası Montlara da Sıçradı

Merhaba değerli teknoloji meraklıları, ilginç bir haber ile karşınızdayım. Ankara Gölbaşı’nda lise öğrencileri akıllı mont tasarladı. İki lise öğrencisi, güneş enerjisiyle kendi kendini ısıtabilen ve aynı zamanda cep telefonunu şarj edebilen bir mont üretti. Gölbaşı’nda bir lisede okuyan Buğra Kaan Kayhan ve Ahmet Salih Topakkaya, A-Mont adını verdikleri ilginç bir projeye imza attı. A-Mont hem kendini ısıtabiliyor hem de cep telefonlarını şarj edebiliyor. Tabi bunu güneş enerjisiyle yapabiliyor. Tabi insanın aklına gelen soru şu. Ya soğuk havalarda!!!

Darüşşifa Koleji 12. Sınıf öğrencileri Kayhan ve Topakkaya, bir yıldır üzerinde çalıştıkları bu projenin meyvesini sonunda topladılar. Güneş enerjisini solar panelleriyle elektrik enerjisine çeviren gençler, bu enerjiyi telefon şarjı, GPS sistemi ve ısıtma sisteminde kullanabilen bir mont üretti. Kendini ısıtmasının yanında, oluşabilecek radyosuna karşı radyasyon önleyici sistemi de eklemişler. Suya dayanıklı olarak üretilen akıllı mont, bu sayede yağmurla havalarda da kullanılabilecek. Topakkaya, soğuk havalarda kolayca ısınmak ve çabuk biten telefon şarjına çözüm üretebilmek amacıyla bu montu ürettiklerini belirtti.

Mont hakkındaki diğer bilgileri anlatan Kayhan ise montun, GPS sistemi ile acil durumlarda konum bilgisi atabilecek şekilde tasarlandığını söyledi. Ayrıca bu GPS sistemini kendi geliştirdikleri Android uygulamasıyla birleştirdiklerini, bu sayede anlık konum atma ve izleme özelliği olduğunu belirtti. Hem sms yoluyla hem de uygulama ise konum bilgisi paylaşabiliyor. Üretilen elektrik enerjisinin depolanabildiği, böylece güneşli olmayan havalarda da rahatlıkla kullanabileceğini de ekledi.

Darüşşifa Koleji Rehber Öğretmeni ve Proje Sorumlusu Mustafa Onmuş, öğrencilerinin gerçekleştirdikleri bu proje ile heyecanlandıklarını ve onlarla gurur duyduklarını ayrıca uluslarası proje yarışmalarında, her türlü desteği vereceklerini de söyledi. Umuyoruz ki bu tarz projeler geliştiren ufak bilim adamlarımızın sayısı artar. Bu öğrenciler ve diğer öğrencilerimiz bu konuda teşvik edilir ve desteklenir. Siz de sitemizi takip ederek, bize destek olabilirsiniz. Böylece güncel teknoloji haberleri bizim aracılığımla sizlere ulaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.