3D Yazıcıların Sağlığımıza Etkileri

Bir hayaliniz var, onu elle tutulur hale getirmek istiyorsunuz ya da hassas çalışılması gerekildiğinden imalatı günler sürecek bir ürününüz var. İşte bu nokta da yeni teknoloji ürünü olan 3D yazıcılar devreye giriyor.

İlk defa 1984 yılında Chuck Hull of 3D Systems firması tarafından üretilen 3D yazıcılar şimdilerde hayatımızın her alanında bizlere kolaylık sağlıyor. Sağlık alanından tutun da sanat, mimari, sanayi gibi pek çok alanda değerlendiriliyor.

40 dakika da protez bir dişe sahip olunurken, aylar sürecek bir maket gün gibi bir sürede bitirile biliniyor. Yine aylar sürecek kalıplar dakikalar için de hazırlanabiliyor. Ve hatta İspanya’nın başkenti Madrid’in güneyinde Castilla-La Mancha’da olduğu gibi 12 metre uzunluğunda yaya kullanımı için bir köprü de inşa edile biliniyor.  Çocuklarımızın hayal dünyalarını gerçekleştirmek için artık evlerimizde de kullanabiliyoruz. Hatta, Boeing 15 yıl içinde uçaklarının %85’ini 3D yazıcıdan basmayı düşünüyor.

Peki, yaşamımızda tahmin ettiğimiz ya da edemediğimiz pek çok alanda kullanılan 3D yazıcılar sağlığımızı ne derece de etkiliyor? Bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre iyi havalandırılmış ortamlarda ultra ince parçacıklar yayılabilir ve bunların havada uçuşup solunması ile pek çok sağlık sorunu yaşanabilir.

Zaman tasarrufu, enerji tasarrufu ve insanlara sağladığı hayallerini gerçekleştirme hazzı ile teknolojinin ve yaşamımızın göz bebeği olan 3D yazıcı üreticileri ve uzmanlarına göre, zerreciklerin hangi kimyasal bileşenleri içerdiği ve bunun sağlık üzerine etkisinin ne kadar olduğunu belirlemek için daha çok erken. Fakat Queensland Üniversitesi fizikçilerinden Lidia Morawska durumun ciddi olduğunu ve sağlık için yeni çözümlere başvurulması gerektiğini aksi takdirde çok geç kalınabilineceğini belirtiyor.

Sitemizde her gün yenilenen güncel teknoloji haberleri ile yakından ilgileniyorsanız bizi takip etmeye devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.